Kamu kurumlarındaki örgütsel iletişim biçimlerinin verimliliğe etkisi
Impact of institutional communication models in public organizations on productivity
  1. Tez No: 204459
  2. Yazar: CANGÜL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALIKAMU KURUMLARINDAKİ ÖRGÜTSEL İLETİŞİM BİÇİMLERİNİNVERİMLİLİĞE ETKİSİÖZETİletişim, insan yaşamının tüm etkinlikleri ile ilgilidir ve insanın bireysel vetoplumsal yaşamının önemli bir parçasıdır. İletişim, işletmelerde de yaşamsal bir roloynamaktadır. İşletmelerde yatay, dikey, çapraz gibi çeşitli iletişim türleri vardır ve builetişim türleri her işletmeye göre değişiklik göstermektedir. Hem literatür çalışmasıhem de alan araştırmasında iletişimin çalışanları olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğigörülmüştür. Örgütsel iletişimin, örgütsel verimliliği etkileyen bir süreç olduğunusöyleyebiliriz.Bu çalışmada öncelikle iletişim konusu incelenmiştir. İletişim, değişik çalışmalarve kaynaklardan elde edilen bilgilerle açıklanmıştır. İkinci bölümde örgüt ve örgütseliletişim konuları incelenmiştir. Daha sonra üçüncü bölümde verimlilik, örgütselverimlilik ve örgütsel verimliliği etkileyen faktörler ele alınmıştır. Bir sonraki bölümdede, üç kamu işletmesinde uygulanan anket çalışması anlatılmıştır. Anketi yanıtlayanlar,kurumsal iletişimde yaşanan sorunlar sonucu ortaya çıkan en önemli olumsuzluk olarakkâr kaybı ve verimlilik kaybını görmüşlerdir. Bu literatür bölümünde vurgulandığı gibiçıkmıştır. 176 kişiden 160'ı yani katılımcıların yaklaşık % 91'i de etkin bir örgütseliletişimin kurum verimliliğini artıracağını söylemişlerdir. Çalışmanın sonunda, örgütseliletişimin örgütsel verimlilik üzerindeki etkisi açıklanmış ve iletişim ile verimlilikarasındaki ilişki vurgulanmaya çalışılmıştır.Tezi Hazırlayan: Cangül TOSUNTez Danışmanı: Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No: 13.09.2006-2006\16Jüri Üyeleri: Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUYrd. Doç. Dr. Muharrem ES
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜSİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALIIMPACT OF ORGANIZATIONAL COMMUNICATION MODELS ONPRODUCTIVITY IN PUBLIC INSTITUTIONSABSTRACTCommunication relates to all activities of human life and is an important part ofindividual and social life. Communication plays a vital role in organizations. There aredifferent models of communication in organizations such as horizontal, vertical, diagonaland these communication models vary as to every organization. It is seen in both literaturestudy and field research that communication has positive and negative influence on bothemployers and employees. So, we can say that organizational communication is a processaffecting organizational productivity.In this study, first of all, topic of communication is examined and explained with theinformation which obtained from different studies, thesis, books and other sources. In thesecond chapter, organization and organizational communication are explained. Then,productivity, organizational productivity and the factors which effect organizationalproductivity are examined in the third chapter. Following this chapter, field researchwhich applied in three public organizations is examined. Participants said that loss of profitand loss of productivity are most important negativities which come out as the result ofproblems in institutional communication. It is in parallel with the literature chapter. 91percent of participants said that an effective organizational communication increasesorganizational productivity. At the end of the study, impact of organizationalcommunication on organizational productivity is explained, comments have been made andrelation between communication and productivity is emphasized..Tezi Hazırlayan: Cangül TOSUNTez Danışmanı: Doç. Dr. Hamza ATEŞTez Kabul Tarih ve No: 13.09.2006-2006\16Jüri Üyeleri: Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUYrd. Doç. Dr. Muharrem ES