İş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli nedenle feshi ve sonuçları
The reasons and the effect of annulment by employers which has to be based on a reasonable cause
  1. Tez No: 204460
  2. Yazar: ETEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALGUN ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÖZEL HUKUK ANAB L M DALISÖZLE MES N N VEREN TARAFINDANGEÇERL NEDENLE FESH VE SONUÇLARIÖZETTezimizin konusunu, `' Sözle mesinin veren TarafındanGeçerli Nedenle Feshi Ve Sonuçları'' olu turmaktadır. Geçerli sebepkavramının kapsamının oldukça geni olması ve kanunun uygulamasınında yeni sayılabilecek nitelikte olması kar ısında, söz konusu kavramıniçeri inin netle tirilmesi ve kavrama belirli objektif ölçüler getirilmesinizorunlu kılmaktadır.Bu nedenle tezimizin birinci bölümünde, geçerli sebep göstermezorunlulu unun arandı ı hallerin tespiti açısından, i güvencesi kavramıve kapsamı incelenmi tir. kinci bölümünde, geçerli fesih sebepleri, i çiyeili kin geçerli fesih sebepleri ve i yerine ili kin geçerli fesih sebepleriolmak üzere iki ana alt ba lık altında, haklı fesih sebeplerinden farkları dabelirtilerek incelenmi tir. Üçüncü bölümde, sözle menin feshindeuyulması gereken usul ve ekil kuralları incelenmi tir. Dördüncübölümünde ise, feshe itiraz ve sonuçları incelenmi tir.Tezi Hazırlayan :Etem KARATez Danı manı :Prof. Dr. Algun Ç FTERTez Kabul Tarih ve No :06/ 06/ 2006Juri Üyeleri :Prof. Dr. Zehra Gönül BALKIRYrd. Doç. Dr. brahim SUBA I
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL UNIVERSITYTHE INSTITUTE OF SOCIAL SIENCESMA N BRANCH OF PR VATE LAWTHE REASONS AND THE EFFECT OF ANNULMENTBY EMPLOYERS WHICH HAS TO BE BASED ON AREASONABLE CAUSEABSTRACTThe subject of the thesis is the reasons and the effect of annulment byemployers which has to be based on a reasonable cause. The range of theconcept of being based a on reasonable cause is very wide and the law is new,the content of this concept should be made clearer and objective.n the first part of thesis, in order to identify the cases in which it is anobligation to present a reasonable cause, we anlyse the concept of occupationalassurance (guarantee) and its range. n the second part of our thesis, the causesof reasonable annulment are anlysed. n third part of thesis, we analyse theway how the rules are practised. This way also must be followed as well asfinding a reasonable cause. So, the employer has to present the cause of theannulment , and ask for the defence of the worker. n the fourth part of thesis,we anlyesed the objection to the annulment and its result.Writer of Thesis :Etem KARAConsultant of Thesis :Prof. Dr. Algun Ç FTERAcceptance Date :06/ 06/ 2006The Members of Juri :Prof. Dr. Zehra Gönül BALKIRYrd. Doç. Dr. brahim SUBA I