Türk ilaç sanayi Ar-Ge çalışmalarında finans sorunları
R&D financial problems in Turkish pharmaceutical industry
  1. Tez No: 204502
  2. Yazar: ORHAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LALE KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETYazar : Orhan SÖĞÜTÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : şletmeBilim Dalı :Tezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı :Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Prof.Dr. Lale KARABIYIK, Yrd.Doç.Dr. Değer ALPER, Yrd.Doç.Dr. NejlaAKLANTÜRK LAÇ SANAY AR-GE ÇALIŞMALARINDA F NANS SORUNLARIYaklaşık yüz yıllık bir ilaç sanayimiz olmasına rağmen, bu sektöre gerekli önemiverdiğimizi söylemek maalesef çok zordur. Zaten böyle bir şeyin, yirmi yıl öncesine kadarçok uluslu firmalarla rekabet ortamı yaratamayan Türkiye ekonomisi için beklenmesimümkün değidir.. Bu yüzden diğer sektörlerde olduğu gibi, ilaç sanayi de Dünya'da kiteknolojik gelişmeleri takip edememiştir. Firmalarımız Dünya ticaretinde etkinliğiniartırmaya çalışırken, ilaç piyasamız çoktan çok uluslu firmaların denetimi altına girmiştir.Araştırmamızın ana konusu olan toplum sağlığı ve zenginliği için ilaç araştırma-geliştirme, yeni ilaç bulma süreci ve bunun ticarileştirilmesi uzun bir zaman alır. Çünküyüksek oranda yatırım ihtiyacı ister. 2001 yılı hesaplamalarına göre, ilaç araştırma-geliştirmenin maliyeti yıllık 870 milyon euro'dur. 2004 yılında üretici fiyatlarıyla Dünyailaç pazarının değeri ise 442 milyar euro'dur. Kurumsal olmayan yatırımcılar ve piyasadüzenleyicileri bu sorunlarla uzun yıllardır karşı karşıya kalmaktadırlar. Ancak jenerik ilaçüretmenin dışında, yeni bir molekül bulma adına hiçbir sonuca ulaşamamışlardır.Mali ve politik gücü olan yabancı firmalar, finansal güçlerini gelecekte dekaybetmemek için, üretim teknolojisi jenerik ilaca dayalı yerli firmalara karşı bazıavantajlar elde etmek adına, hükümetler üzerinde baskı kurmaktadırlar. Örneğin GümrükBirliği, Patent ve Veri mtiyazı gibi.Bu araştırmada, yukarıda belirtilen sorunlara çözüm önerileri getirilmesiamaçlanmıştır. Aksi halde, kısa bir sürede ilaç sanayimiz ithalata dayalı hale gelecek vesektörde dolaylı olarak ilk alıcı olan devlet için maliyetler artacaktır. Eğer bu gerçekleşirseyerli ilaç sanayimiz gelecekte ki yatırımlarını finanse edemeyecektir.Bu bilimsel tezde, yukarıda ifade edilen sorunları aşabilmek için bazı önerilerdebulunulmuştur.. Bunun için dört bölümden oluşan bir tez hazırlandı. Birinci bölümdeDünya ilaç sanayinin oluşumu ve önemi hakkında bilgi verildikten sonra, makro-ekonomik büyüklüklere değinildi. kinci bölümde, Türkiye için birinci bölümde olduğugibi aynı detaylara yer verildi. Üçüncü bölümde ise ana konumuz olan, Türk ilaçsanayinde araştırma-geliştirmenin önemine adım adım değinildi. Dördüncü bölümde iseTürk ilaç sanayi Ar-Ge finansman sorununa Dünya'dan uygulama örnekleri verildi veTürkiye'de ki durum artıları ve eksileri ile incelendi.Umuyoruz ki, bu araştırma gelecek için, farklı bakış açıları geliştirmede yararlıolacaktır. Çünkü ülkemiz bu sorunları aşıp, toplum sağlığı ve zenginliği için yeni ilaçüretebilecek güce, dinamiğe, insan kaynaklarına ve bilimsel kurumlara sahiptir.Anahtar SözcüklerLAÇ SANAY AR-GE YATIRIMF NANS JENER K GRŞM B YOTEKNOLOJ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Orhan SÖĞÜTÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : şletmeBilim Dalı :Tezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı :Mezuniyet Tarihi : …. /…. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Prof.Dr. Lale KARABIYIK, Yrd.Doç.Dr. Değer ALPER, Yrd.Doç.Dr. NejlaAKLANR&D FINANCIAL PROBLEMS IN TURKISH PHARMACEUTICAL INDUSTRYHowever, we have had a devoloped pharmaceutical industry for nearly hundred ofyears, unfortunately it is hard to say we enough pay attention on this. This could not beexpected until two decades ago due to the economic system in Turkey which did not use toallow competitive environment with developed country?s firms. Even like the otherindustries, pharmaceutical companies could not follow the tecnological growth as well.So while they were operating to permeate in global commercial, the market had beenencircled already by multinational firm?s products.Medicines R&D expenditure, which is the titbit of our research, is a long journeyto create a new product for common health and to commercialize for common wealth,because of it is high rate investment need. The cost of researching and developing a newchemical or biological entity was estimated at 870 million euro in 2001 and the worldpharmaceutical market was worth an estimated 442 billion euro at ex-factory prices in2004. These figures seem to inaccesible for the regulatories and investors, that are non-institutional in Turkish market, have been facing this problem for a long time. And theyreached to no conclusion except producing generics.During this time,innovative companies that have fiscal and politic power over theworld performed their best for not to fumble this power to keep their financial arduous forfuture. That is why they are putting pressure on goverments to obtain some advantagesover local firms whose producing tecnology base generic. Like data exclusivity, patent andcustoms union.In this research, we aimed to solve these problems which were indicated above.Otherwise in a short time, our medicine market will be based on to the import, and thencosts of these will ascend for the goverments that are purchaser at the top as indirectly inthis sector. If that comes true, it will mean that pharmaceutical companies will not be ableto fund this invesments.To avoid these, we gave some suggestions to thrash out in this scolarly thesis. Sowe prepared a thesis which consist of four chapters. In the first chapter, we defined thecomposition and importance of pharmaceutical industry in the world and gave the macro-economic immensities, in the second one we clarified the same details, as in first chapter,for Turkey. In the third chapter we came up step by step to the subject we are trying toimply. R&D importance in Turkish pharmaceutical industry. In the last chapter, weexpressed the main target of this thesis.Comparable suggestions from the world to theTurkish pharmaceutical industry?s R&D problems.We hope that this research will be really useful for industry to refine differentpoint of view for the future time. Because,Turkey has got enough power, human resourcesand scientific institutions to get rid of these problems and to create a new drug with itsown resources for common health and wealth.Key WordsFINACIAL R&D INVESTMENT INDUSTRYMEDICINE GENERIC VENTURE BIOTECHNOLOGY