262 numaralı Adıyaman Kadı Sicili H. 1316 (1899) (1-136. sayfaları)
262 numbered Adıyaman Shari'a Register H.1316 (1899) (1-136.)
  1. Tez No: 204539
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİ262 NUMARALI HISN-I MANSÛR (ADIYAMAN) KADI SİCİLİNİNTRANSKRİPSİYONU VE DEĞERLENDİRİLMESİÖmer Faruk GÖKDENİZKSÜSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜTARİH ANABİLİM DALIDANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Faruk SÖYLEMEZYIL : 2006, Sayfa: 225Jüri : Yrd. Doç. Dr. Faruk SÖYLEMEZDoç. Dr. Ahmet EYİCİLYrd. Doç. Dr. Mevlüt ERDEMTürk tarihinin önemli belgelerinden olan kadı sicilleri, şehir tarihlerininyazılmasında da önemli kaynaklardandır. Bu çalışma, 1899-1900 yılları arasındakiAdıyaman tarihinin ekonomik, sosyo-kültürel, iktisadû, idarû ve hukukû yönleriniaraştırmacıların istifadesine sunmak amacıyla yapılmıştır.Osmanlı dönemindeki Adıyaman araştırılırken, kadı sicillerine mürâcaatedilmeden yapılan çalışmalar eksik kalacaktır. Bu nedenle, yapılan çalışmada, kadısicillerinin tanımı, tarihi, Şer'iye Mahkemeleri'nde görevli memurlar, kadılarda arananşartlar, Adıyaman'ın tarihi ve Osmanlı dönemindeki Adıyaman konuları hakkındakibilgiler araştırmanın içeriğine dâhil edildi.Bu çalışmada, 262 numaralı Hısn-ı Mansûr kadı sicilinin 1-136. sayfalarındaki126 belgenin transkripsiyonu ve özeti yapıldı. Belgelerin deftere kaydında, kronolojiksıraya genel olarak uyulmamıştır. Bu belgelere dayanarak Adıyaman'ın XX.yy.başlarındaki idarû, sosyo-ekonomik, hukukû ve kültürel durumu hakkında tahlilleryapılmaya çalışılmıştır.Çalışmadaki toplam 126 belgenin içeriğinde darp, yaralama, hakaret, hırsızlık,ziraat ürünlerinin tahrib edilmesi, haneye tecavüz, rüşvet alma, zina, emre karşı gelme,emanete uygun davranmama, izinsiz nikah akdetme, dolandırıcılık, devlet arazisinikullanma gibi konular bulunmaktır. Bunlar içerisinde darb ve hakaret davalarıbelgelerin yarıdan fazlasını oluşturmaktadır.Anahtar kelimeler; Adıyaman, Kadı Sicili, Hısn-ı Mansûr, Şer'iye Mahkemesi.1
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMA ThesisTRANSCRİPTİON AND EVALUATİON OF 260 NUMBERHISN-I MANSÛR (ADIYAMAN) SHARİ?A REGİSTERÖmer Faruk GÖKDENİZDEPARTMAN OF HİSTORYINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCEUNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAMSupervisor : Assist. Prof. Dr. Faruk SÖYLEMEZYear : 2006, Pages: 225Jury: Assist. Prof. Dr. Faruk SÖYLEMEZAssoc. Prof. Ahmet EYİCİLAssist. Prof. Dr. Mevlüt ERDEMThe qadi regısters being one of important document of Turkish hıstory are alsoconsiderable documents for city histories. The investigation has been made to presentresearches economical, social and cultural administrative and legal conditions ofAdıyaman history in 1899-1900While examining Adıyaman in the ottoman term, investigation to be madewithout consulting the qadi registers wouldn?t be enough. There for mach intelligenceabout definition and history of qadı registrations, officals in canonical courts, conditionsof being qadi, history and matters of Adiyaman in the ottoman term has been includedin investigation.In the investigation, 126 documants on page 1-136 of the Hisn-i Mansur qadiregister with number 262 have been transcribed and summarized by generallyconsidering chronological classification. In earlier of XX. Centries economical, socialand cıltural, administrative and legal conditions of Adiyaman have been tried toanalyze on the strength of the documentsThese 126 documents include many illegal subject, such as; beating, laceration,insult, burglary, ravage of agricultural production, grafting, adultery, disobedience,breach of trust, nuptials without permission, swindling, using government land withoutpermission. The most lawsuits were about beating and insult.The key words: Gadi register, Hisn-i Mansûr, canonical courts