Fen ve teknoloji öğretmenleri için hazırlanan performans değerlendirmeye yönelik hizmet içi eğitim kursunun etkililiği
Effectiveness of preparing in service training programs for science and technology teachers on performance assessment
  1. Tez No: 270712
  2. Yazar: MUSTAFA METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmanın amacı; Fen ve Teknoloji öğretmenleri için performans değerlendirmeye yönelik düzenlenen HİE kurs programının etkililiğini araştırmaktır. Araştırmada, karma yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Artvin de görev yapan 30 Fen ve Teknoloji öğretmeni ve 245 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. HİE kurs programına, örneklem içerisinden gönüllü olarak 25 Fen ve Teknoloji öğretmeni katılmıştır. Araştırma dört aşamada tamamlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, öğretmenlerin performans değerlendirmeye yönelik HİE ihtiyaçlarını belirlemek için literatür taraması, anket ve mülakatlar yapılmıştır. İkinci aşamada, öğretmenlerin HİE ihtiyaçlarına yönelik bir kurs programı geliştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki HİE kurs programını geliştirirken, ihtiyaç analizi, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme olmak üzere beş aşamadan oluşan sistem yaklaşımı modeli benimsenmiştir. Üçüncü aşamada, kurs programı 60 saatlik uygulama planıyla öğretmenlere sunulmuştur. Araştırma kapsamında geliştirilen başarı testi ve tutum ölçeği HİE programı uygulanmadan önce öğretmenlere ön test, program uygulandıktan sonra da aynı testler son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca kurs süresince gözlemler yapılmış ve öğretmenlerin hazırladığı dokümanlar incelenmiştir. Son aşamada ise, kursa katılan öğretmenlerden ikisinin kurs sonrası performans değerlendirmeyi sınıflarında nasıl uyguladıklarını belirlemek üzere gözlem, mülakat ve doküman incelemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; performans değerlendirmeye yönelik hazırlanan HİE kursunun, kursa katılan öğretmenlerin bilgi ve becerilerinin (t = 18.604: p< 0.05) gelişimine katkıda bulunduğu belirlenmiştir. HİE kursunun, öğretmenlerin performans değerlendirmeye yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği fakat anlamlı bir farklılığın olmadığı (t = 1.393: p> 0.05) tespit edilmiştir. Araştırmanın izleme değerlendirmesi aşamasında; 2 Fen ve Teknoloji öğretmeninin kursta kazandıkları bilgi ve becerilerin birçoğunu öğrenme ortamlarına aktardıkları, fakat anekdot kaydı ve kontrol listesini derslerinde kullanmadıkları belirlenmiştir. HİE kursu süresince öğretmenlere somut örneklerin sunulması, öğretmenlere örnek uygulamaların yaptırılması ve öğretmenlerin hazırladıkları örnekler hakkında kendilerine geri bildirimde bulunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of in service training (inset) programs for science and technology teachers on performance assessment. In this study mixed method was used as a research methodology. The samples of study consisted of 30 Science and Technology teachers and 245 Primary School teachers working in Artvin. 25 volunteers? Science and Technology Teachers participated inset program. This study was implemented in four part. In the first part; literature research, questionnaire and interview were carried out to determining teachers? in-service needs towards performance assessment. In the second part; inset course program toward teachers? need developed. While in-service training course program was developed, System approach model consisting of five part as need analysis, design, develop, application and evaluation was appropriated. In the third part, course programme was presented to teachers with 60 hours and application plans. Firstly; achievement test and attitude scale were applied to teachers as pre-test before the course and as post-test after course. Besides, observations was made and teaching material examined that teachers prepared during the course. In the last part; two of the teachers who joined the course as a volunteer have been observed, interviewed. Also examination of their teaching material to determine how to carry out performance assessment in their classroom after course was done. As a result of study, preparing HİE course programme toward performance assessment was determined to assist in improvement for teachers? knowledge (t = 18.604: p< 0.05) and skill. It was determinate that inset course program positively affect teachers? attitudes toward performance assessment, but there is no meaningful differences (t = 1.393: p> 0.05). In the follow up stage; it has been determined that two Science and Technology Teachers joined in inset course used into learning atmosphere lot of knowledge and skill gained in the course, but don?t use anecdote record and check list in their lessons. It has been suggested that teachers were presented concrete sample, make application of subject and their was given feedback about materials which were developed by teachers in course programme during in service courses.