12 numaralı Tokat Şer'iye Sicil defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of the court register (number: 12) of the Tokat
  1. Tez No: 204631
  2. Yazar: HASAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Şer‛iyye Sicilleri, bölgesel sosyal ve ekonomik incelemeler için birinci derecedeönemli kaynaklardandır. Devlet merkezinin kontrolünden uzakta meydana getirilmişoldukları için sosyo-ekonomik yapıyı daha objektif yansıtmaktadırlar. Bu önemlinitelikleri sebebiyle bir çok araştırmacı Şer‛iyye Sicillerini inceleme konusu yapmış veyapmaya devam etmektedir.İdari bakımdan Osmanlı döneminde Sivas eyaletine bağlı olan Tokat kazası,Orta Karadeniz Bölgesinde ticaret yollarının kesişme noktasında yer almaktadır. Bukazaya ait hicrû 1223-1224 / miladû 1808-1810 yılları arasındaki kayıtları kapsayan 12Numaralı Şer‛iyye Sicil Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi tez konusuolarak seçilmiştir. İlk olarak 12 Numaralı Şer‛iyye Sicil Defteri'ndeki Tokat merkezkazası ile merkeze bağlı nahiyeler ve köylerle ilgili belgeler transkribe edilmiştir. Dahasonra, transkribe edilen belgeler yardımı ile Tokat kazasında meydana gelen sosyal veekonomik gelişmeler, yerel problemler ve bunların çözüm yolları ile mahalliuygulamalar hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmelerinamacı, özelde Tokat genelde ise bütün Anadolu'da Osmanlı Devleti'nin uyguladığıidarû, askerû, sosyal, ekonomik, malû ve adlû politikaları daha iyi anlamaya katkıyapmaktır.Anahtar kelimeler; Şer‛iye sicili, mahkeme, Tokat, Osmanlı Devleti, XIX.yüzyıl.
Özet (Çeviri)
Court registers are very important sources for regional social and economicstudies. They have been reflecting the socio-economic structure more objective becausethey were recorded out of the control of the central government. Because of theirimportant qualities, a number of researchers made subject-matter the court registers andhave been continuing to do so.The district of Tokat, which was administratively attached to the province ofSivas during the Ottoman period, is located on the intersection of commercial roads inthe Black Sea region. The transcription and evaluation of the court register (number: 12)of the Tokat district, which include records between the years of H. 1223-1224 / AD.1808-1810, has been selected as a thesis topic. First of all, the documents related to thedistrict center of Tokat and sub-districts and villages attached to the district have beentranscribed. After that, general evaluations on the social and economic developmentstaken place in the district of Tokat, local problems and their solution ways, and localapplications have been made with the help of the transcribed documents. The aim ofthese evaluations is to contribute to better understanding the administrative, military,social, economic, financial and judicial policies that the Ottoman State applied bothspecifically in Tokat and generally in the whole Anatolia.