Otel işletmelerinde personel güçlendirme yönetimi ve bir uygulama
Empowerment in hotel organizations and a practise
- Tez No: 204637
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Personel güçlendirme, bir örgüt içerisinde yetki ve sorumlulukların işi bizzatyapan kişilere verilmesidir. Buna göre özellikle üretim ve tüketimin aynı andagerçekleştiği ve bu yüzden yapılan bir hatadan dönme olasılığının olmadığı otelişletmelerinde, işgörenlerin yaptıkları işle ilgili tüm yetki ve sorumlulukları almalarıonlara hem zaman hem de para kazandıracaktır. Bu amaçla Ankara li'ndeki 4 ve 5yıldızlı otellerde çalışan işgörenlerle yüz yüze yapılan anket çalışması ile, güçlendirmeuygulamalarının ne derecede uygulandığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre;personel güçlendirme yönetim tekniğinin gereken düzeyde uygulanmadığı görülmüştür.ANAHTAR KEL MELER: Personel Güçlendirme, Hizmet şletmeciliği, Otelşletmeciliği.
Özet (Çeviri)
Empowerment is to give the authority and responsibility to the people who dothe work in an organization. According to this, especially at the hotel businesses whereproduction and consumption take place simultaneously and thus there is no possibilitiesfor a compensation, it will sure let the employees to gain both time and money to givethem the whole authority and responsibility about the job they do. In this study, it isaimed to determine how much of these strengthening applications is put in to practiseby conducting a face to face survey among the employees working at the four and fivestars hotels in Ankara. It is found out that the strengthing applications are not put intopractise at enough levels.KEY WORDS: Empowerment, Service Organizations, Hotel Organizations.