Islamic rhetoric of the Palestine Liberation Organization
Filistin Kurtuluş Örgütü'nün İslami söylemi
- Tez No: 204716
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN DURAN DAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) slami söylemini, bu söylemikullanmadaki başlıca nedenlerini ve amaçlarını FKÖ'nün, el-Fetih'in ve YaserArafat'ın politikalarını, konuşmalarını ve beyanatlarını inceleyerek araştırmayıamaçlamaktadır. Genel olarak FKÖ seküler kurallara göre hareket eden ve srail'i,Filistin'i ve Filistin- srail sorununu Filistin milliyetçiliğine ve Üçüncü Dünyasöylemine göre tanımlayan bir örgüt olarak kabul edilmektedir. Fakat seküleryapısına ve amaçlarına rağmen FKÖ kurulduğundan beri slami söylemi Filistin millikurtuluşunda kullanmaktadır. Bu nedenle FKÖ slami sembollere ve söylemlerebaşvurmada pragmatist ve işlevsel bir dil seçmiştir. FKÖ'nün slami söylemi millipolitikaları üzerinde Filistinlilerin desteğini sağlamayı ve Hamas'ın temsil ettiğiyükselen siyasal slam karşısında FKÖ'nün meşruluğunu arttırmayı amaçlamaktadır.Ayrıca Filistin toplumunda yaşanan slami yöndeki değişmenin ve slam'ın Filistinmilliyetçiliğindeki ve kimliğindeki önemli yerinin FKÖ'nün slami söylemebaşvurmasını etkilemesi de bu tezde değinilmiştir. FKÖ karşılaştığı her siyasal krizdeazalan meşruluğu ve gücü nedeniyle slami söylemi kullanmayı arttırdığıgörülmektedir. Bu tezde FKÖ'nün pragmatist slami söyleminin içeriğinin slam'ıFilistin toplumunun siyasal ve etik temeli yapmakla ilgisi olmadığı, aksine söylemindestek kazanma ve meşrulaştırmayla ilgisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Islamic rhetoric of the Palestine Liberation Organization(PLO) and its underlying objectives and reasons by examining policies, speeches anddeclarations of the PLO, Fateh and Yasser Arafat. It is widely accepted that the PLOfunctiones according to secular rules; perceives Israel, Palestine and the Israeli-Palestinian question on Palestinian nationalist and Third worldist grounds. Howeverin spite of its secular functioning and goals, the PLO since its inception has referredto Islamic rhetoric on natinal struggle of Palestine?s liberation. Henceforth it isargued that the PLO has chosen a pragmatist and instrumentalist language inreferring to Islamic symbols and discourses. Islamic rhetoric of the PLO has aimedprimarily to mobilize the Palestinians for national goals and to legitimize the PLOagainst rising power of political Islam headed by Hamas. Furthermore the thesis alsodemonstrates that the PLO?s Islamic rhetoric was affected by Palestinian society?sshift along Islamic lines and Islamic component of Palestinian nationalism andculture. The PLO seemed to intensify its resort to Islamic rhetoric with every crisisthat decreased the PLO?s authority and power. It is concluded that content of thePLO?s pragmatic Islamic rhetoric was never related with making Islam as normativeand legal basis of Palestinian society, rather it was related with mobilization andlegitimating.