Viyolonsel eğitimine yönelik öğrenci ihtiyacı çerçevesinde popüler müzik eksenine dayalı materyal hazırlama ve öğretmen görüşleri
Material preparation and teacher's opinions based on popular music axis in the framework of student need for cello education
  1. Tez No: 825140
  2. Yazar: ALİ CAN BASİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, viyolonsel eğitimine yönelik, öğrenci görüşleri çerçevesinde popüler müzik materyalleri hazırlayarak, yapılan çalışmaya ilişkin öğretmen görüşlerini tespit etmektir. Nitel araştırma modelinde düzenlenen çalışmada, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada veriler; anket ve görüşme yöntemleri ile toplanmıştır. Araştırmada viyolonsel öğretmenleri ve viyolonsel öğrencileri olmak üzere iki ayrı çalışma grubu ile çalışılmış, çalışma grubunda yer alan öğrenciler aldıkları çalgı eğitimi türüne göre iki ayrı alt gruba ayrılmıştır. Öğrenci ihtiyaçlarının tespiti için hazırlanmış ankete; çeşitli illerde lise, lisans ve lisansüstü eğitim kademelerinde mesleki viyolonsel eğitimi alan 80 öğrenci ile Ankara'da amatör viyolonsel eğitimi alan 30 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin, viyolonsel çalma ve çalışma esnasında en çok karşılaştıkları güçlükler sırasıyla; Pus Pozisyonları, Pozisyon Geçişleri, Entonasyon, Akor Çalma (3 ve 4 sesli akorlar), Çift Ses Çalma, Tonalite (Çok Diyezli ve Bemollü Tonlar), Yay Teknikleri (Bağlı Çalma - Ayrı Çalma - Portato - Staccato - Martele - Sotiye - Spiccato - Ricochet gibi), Ritmik Öğeler, Deşifre ve Anahtarlar olarak belirlenmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda viyolonsel eğitiminde kullanılabilirliği 3 alan uzmanı tarafından onaylanmış 21 popüler müzik materyali araştırmacı ve danışman tarafından viyolonsel eğitimine uyarlanmıştır. Hazırlanan materyaller, kazanımlar ve pozisyonlar yönünden analiz edilmiştir. Daha sonra bu 21 eserin eğitimde kullanılmasına ilişkin olarak; akademisyen, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Bilim Sanat Merkezleri ile özel dershaneler ve özel dersler yoluyla viyolonsel eğitimi veren 21 viyolonsel öğretmeni ile görüşme gerçekleştirilmiş, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılan görüşmeler ses kaydı ile kayıt altına alınmıştır. Ses kayıtlarının dökümü yapıldıktan sonra elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş, kategoriler halinde düzenlenmiş ve yorumlanmıştır. Görüşler Olumlu Görüşler ve Olumsuz Görüşler olmak üzere iki ana tema atında sunulmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda; çalışma kapsamında hazırlanmış popüler müzik materyallerinin eşlikli hale getirilerek zenginleştirilmesi, yine bu materyallerin deneysel çalışmalarla öğrencilere uygulanması ve öğrenci görüşlerinin alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the views of teachers about the study by preparing popular music materials for cello education within the framework of student views. In the study, which was organized in the qualitative research model, the case study design was used. Data in the study; collected by questionnaire and interview methods. In the study, two separate study groups, cello teachers and cello students, were studied, and the students in the study group were divided into two separate subgroups according to the type of instrument training they received. The questionnaire prepared for the determination of student needs; 80 students who received vocational cello training at high school, undergraduate and graduate education levels in various provinces and 30 students who received amateur cello training in Ankara participated. The difficulties that students encounter most during cello playing and working are respectively; Haze Positions, Position Transitions, Intonation, Chord Playing (3 and 4-voice chords), Double Voice Play, Tonality (Multi Dialect and Flat Tones), Bow Techniques (Connected Play - Separate Play - Portato - Staccato - Martele - Sotiye - Spiccato - Ricochet), Rhythmic Elements, Transcription, and Keys. In line with these needs, 21 popular music materials, whose usability in cello education were approved by 3 field experts, were adapted to cello education by researchers and consultants. Prepared materials were analyzed in terms of achievements and positions. Then, regarding the use of these 21 works in education; Academicians, Anatolian Fine Arts High School, Science and Art Centers, private teaching institutions and 21 cello teachers who teach cello through private lessons were interviewed, interviews using semi-structured interview form were recorded with audio recording. After the transcription of the audio recordings, the data obtained were subjected to content analysis, organized into categories and interpreted. Opinions are presented under two main themes: Positive Opinions and Negative Opinions. In line with the research results; It is suggested that popular music materials prepared within the scope of the study should be enriched by accompaniment, and these materials should be applied to students with experimental studies and students' opinions should be taken.