Entelektüel sermaye ve bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Intellectual capital and a practice on the banking sector
- Tez No: 204773
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, son yılların güncel konularından entelektüel sermaye elealınmıştır. Entelektüel sermayeden önce son yıllardaki gelişmelerin kaynak noktası olan?bilgi? konusuna değinilmiştir. Bilgi, bilginin ekonomik değeri ve bilgi yönetimikonularından sonra entelektüel sermaye konusuna geçilmiştir. Entelektüel sermayenintanımından sonra entelektüel sermayeyi meydana getiren unsurlar, entelektüel sermayeyönetimi, entelektüel sermaye raporu, entelektüel sermayenin ölçümü ve ölçümyöntemleri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde entelektüelsermaye ölçüm yöntemlerinden ?Hesaplanmış Maddi Olmayan Değer? yöntemi ileTürkiye bankacılık sektörünün entelektüel sermaye değerleri ve özellikleri ortayaçıkarılmaya çalışılmıştır. Uygulamada özellikle 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin,bankaların entelektüel sermayelerini nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Yapılançalışma sonucunda kriz öncesi ve sonrası yıllardaki entelektüel sermaye değerlerinebakılarak Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların genelinde kriz yıllarında ve krizinhemen sonrasında önemli derecede entelektüel sermaye kaybı yaşandığı görülmüştür.Entelektüel Sermaye, Bilgi,Entelektüel Sermaye Ölçümü, Hesaplanmış Maddi Olmayan Değer Yöntemi,
Özet (Çeviri)
In this study, intellectual capital, one of the current topics is examined. Beforeintellectual capital, knowledge, the key point of the current developments is taken.Intellectual capital topic is after knowledge, economic value of knowledge andknowledge management topics. After the definition of intellectual capital, the elementsthat make up the intellectual capital, intellectual capital management, intellectualcapital reports, intellectual capital measurement and measurement methods arepresented in details. In the practice section of the paper, value and special features ofTurkey banking sector?s intellectual capital are put forward by the help of ?CalculatedIntangible Value?, one of the intellectual capital measurement methods. In the practicesection especially the effects of the economic crisis in the year 2001 on the intellectualcapital of the banks is presented. As a result, by the means of the intellectual capitalvalues of the years before and after the crisis, generally the banks of the Turkey bankingsector is effected badly and they had important intellectual capital loss.Intellectual Capital, KnowledgeMeasurement of the Intellectual Capital, Calculated Intangible Value