AHP ve konjoint analizi ile tüketicilerin sektör bazlı online alışveriş tutumlarının analizi
Analysis of the sector-based online shopping attitude of consumers with AHP and conjoint analysis
  1. Tez No: 579232
  2. Yazar: KIVANÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GAMZE ÇİFTÇİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada tüketicilerin online alışveriş tutumlarını tespit etmek Analatik Hiyerarşi Prosesi ve Konjoint analizi uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında ön değerlendirme anketi ile sübjektif bir unsur olan web sayfasının tasarımı konusunda iyi ve kötü tasarımlı örnekler seçilmiştir. Konjoint analizinin uygulanması amacıyla seçilen tasarımlarla birlikte, güvenilirlik, fiyat ve teslimat kriterlerinden oluşan kartlar hazırlanmıştır. Seçilen kartların araştırmada kullanımını kolaylaştırmak amacıyla ortogonal tasarım tekniği ile kartlar sadeleştirilmiştir. Aynı faktörlere Analitik Hiyerarşi Prosesi de uygulanmıştır. Böylece araştırmanın sonucunda bireylerin satın alma tutumlarını iki ayrı teknik ile inceleyerek işletmelerin dijital dünyada yaşamlarına devam edebilmeleri dikkat etmeleri gereken hususlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Analytical Hierarchy Process and Conjoint analysis were applied to determine the online shopping attitudes of consumers. In the first phase of the study, good and bad design samples were selected for the design of the web page which is a subjective element with the pre-evaluation questionnaire. In order to apply the conjoint analysis, cards with reliability, price and delivery criteria were prepared along with the selected designs. In order to facilitate the use of selected cards in research, cards have been simplified with orthogonal design technique. Analytical Hierarchy Process was applied to the same factors. As a result of this research, the individuals' buying attitudes were examined with two different techniques and the issues that the enterprises should be able to continue their lives in the dijital world were determined.