Risk analizi bir banka için piyasa riskine maruz tutar ve sermaye yeterlilik rasyosu uygulaması
Risk analysis the application of a bank in calculation of value at risk for market, credit risk and minumum regulatory capital requirement
  1. Tez No: 204792
  2. Yazar: AYDIN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ GÜRSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Riskin tanımlaması ve sınıflanması,Bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler,Basel düzenlemeleri ve tarihsel gelişimi,Riskin ölçülmesiyle ilgili teorik tanımlar,Riske maruz değer ve ölçümüyle ilgili tanımlamalar ve hesaplamametodları teorik olarak incelenmeye çalışılmıştır.Bunların yanında ayrıca ülkemizde ayrı bir yeri olan ve kanunlarla da desteklenenbankacılık sektöründeki düzenlemelere ilişkin kanun maddelerin üzerindeyoğunlaşılmış, risk ölçümünün ve yönetiminin önemini vurgulamaya çalışılmıştır.Piyasa riskine maruz değer hesaplamasında, günümüz bankalarınca dauygulanmakta olan ?standart metod?a yer verilmiştir. Standart yöntem metoduylahesaplanan bu tutar sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamasına kullanılmış ve analizedilmiştir.Anahtar Sözcükler; risk, riskin sınıflandırılması, riske maruz değer, finansal risk,beklenen getiri, piyasa riski, sermaye yeterlilik rasyosunun hesaplanması.
Özet (Çeviri)
The definition of risk and its classificaiton,Progress in Banking sector,Basel regulations and historical progress.Theorical Definitions about Risk ManagementDefinitions for Value at Risk Measurements and calculation methodsare covered.Beside the topics above, this Work also covers the important role of Banking sectorand legislative arrangments on Banking sector in our country and emphasizes theimportance of Risk Management and Measurement.?Standart Method?, that also is being used for the banks nowadays, is gived place tocalculate for Value at Risk for Market. This value, that is calculated with ?StandartMethod?, is used and analized in Regulatory Capital Requirement.Key words; Risk, Risk Classification, Value at Risk, Financial Risk, Expected Income,Value at Risk for Market, the calculation of Regulatory Capital Requirement.