Fizik dersinde çoklu zeka ile öğretimin öğrenci başarısına katkısı ve öğrenci görüşleri
- Tez No: 204801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜÇHAN ÖZKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, fizik dersinde çoklu zeka kuramı ile öğretimin öğrenci başarısına vederse karşı görüşlerine katkısını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, kontrollü ön test son test modeli kullanılmıştır. Araştırma Bursa iliNilüfer ilçesi'nde Özel Tan Okulları'nda 11. sınıf fen şubelerinde gerçekleştirilmiştir.2005-2006 eğitim öğretim yılında okulda 2 adet fen şubesi olduğu için bu sınıflardan10.sınıf başarı ortalaması düşük olan sınıf deney grubu olarak diğer sınıf ise kontrolgrubu olarak belirlenmiştir.Uygulamaya başlamadan önce her iki gruba da ön test verilmiş ve bilgi düzeyleribakımından denk olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Ön testlerin verilmesinden sonra 11.sınıf fizik dersi konularından ?Işığın Yayılması, Yansıması ve Gölge Oluşumu ? konusukontrol grubunda geleneksel öğretim metodu ile, deney grubunda da çoklu zekakuramına göre planlanmış ve işlenmiştir. Uygulama 3 hafta boyunca gerçekleştirilmiştir.Uygulama bittiğinde her iki sınıfa da son test uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin dersleilgili görüşlerini belirlemek üzere ?Öğrenci Görüşleri Formu? uygulanmıştır.Araştırma sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır :⢠Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile çoklu zeka ile öğretimingerçekleştirildiği deney grubu ön test başarı puanları ortalamaları arasında 0.05düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.⢠Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile çoklu zeka ile öğretimingerçekleştirildiği deney grubu arasında son test başarı puanları arasında kontrolgrubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.⢠Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile çoklu zeka ile öğretimingerçekleştirildiği deney grubu son test ve ön test başarı puanları arasındaki farkortalamaları arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.⢠Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile çoklu zeka ile öğretimingerçekleştirildiği deney grubu arasında öğrencilerin derse karşı görüşleribakımından deney grubu lehine 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark olduğugörülmüştür.Anahtar kelimeler : Çoklu Zeka Kuramı, fizik eğitimi, öğrenci başarısı
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to find out how teachers can assess the successof their students and their opinion about the lessons through the multipleintelligences teaching model.In the research, pre-test and the post-test model has been used in a controlledmanner. The research has been carried out at the Tan private school by 11th gradescience classes. Since there are 2 science classes in the 2005-2006 academic year,the 10th grade classroom whose average mark is low has been used as subject forthe experiment and the other one has been used as the control group.Before the application, both groups have been given preliminary test and whetherthe level of their knowledge equals has been compared. After the preliminary test,one of the physics lesson chapter“the diffusion and reflection of the light and howthe shade exists”for 11th grade class has been taught to the control group throughthe traditional method whereas it has been taught to the experiment group throughthe multiple intelligences approach.The application has been carried out over threeweeks. When the experiment was finished, both classes were tested the last time.Besides,in order to find out their reaction to the lesson.both groups were given an oppinionairreThe research results are as follows:1. It has been found out that, between the control group that was tested traditionallyand the experimental group that was tested through multiple intelligences method,there is not significant difference in their pre-test success rate at 0.05 significancelevel.2. It has been found out that, between the control group that was tested traditionallyand the experimental group that was tested through multiple intelligences approach,there is a considerable difference in favour of the control group between theirsuccess rate for the post-test.3. It has been found out that, between the control group that was tested traditionallyand the experimental group that was tested through multiple intelligences approach,there is no a considerable difference in between their post- test and pre- test averagesuccess rate difference at 0.05 significance level.4. . It has been found out that, between the control group that was testedtraditionally and the experimental group that was tested through multipleintelligences method,there is a considerable difference in favour of the experimental group in terms oftheir oppinions for the class at 0.05 significance level.