Europeanization and the settlement of ethno-territorial cross-border conflicts-the case of the Western Balkans
Avrupalılaşma ve etno-territoryel sınır aşırı uyuşmazlıkların çözümü- Batı Balkanlar örneği
  1. Tez No: 204826
  2. Yazar: ÖNDER ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tezin temel amacı ?Avrupalılaşma?nın/AB perspektifinin Avrupa Birliği'ninçevre bölgelerinden olan Batı Balkanlardaki sınırlar-aşırı etno-territoryel uyuşmazlıklariçin sürdürülebilir çözümler sunabilecek bir uyuşmazlık çözümü mekanizması olmaimkanının araştırılmasıdır. ?Avrupalılaşma?/AB perspektifi, ?Avrupa düzlemindekurumsallaşmış siyasal tutum ve uygulamalara mukabil yerel yapı ve siyasal tutumlardameydana gelen değişiklikleri incelemede kullanılan analitik bir kavram olarak kabuledilerek üç analiz düzlemi araştırılmaktadır. Bunlardan birincisi, yerel hukuksaldüzlemde azınlıkların korunması, ikincisi bu demokratikleşmenin sonucu olarak etniktopluluklararası uyuşmazlıkların çözümü, üçüncüsü ise yerel düzlemdeki bu?Avrupalılaşma'nın , yani azınlık haklarının korunmasına dair normların adapteedilmesinin, Avrupa bütünleşmesi üzerine yürütülen neo-fonksiyonel teorilerinöngördüğü şekilde yerleşik olunan devletle, azınlığın anavatanı olan komşu devletinişbirliğini teşvik etme durumudur. Bir başka ifadeyle ?içteki Avrupalılaşma? ?dışarıyakarşı Avrupalılaşma?nın önünü açmakta mıdır??Avrupalılaşma?nın tesirini değerlendirebilmek ve söz konusu siyasal tutumlarınsınır-aşırı etno-territoryel uyuşmazlıkların çözümü üzerindeki etkinliğinideğerlendirebilmek amacıyla, Batı Balkanlar bölgesindeki husumetlerin odağında yeralan ?dışsal azınlık? sorununun merkezinde yer aldığı üç örnek vaka incelenecektir.?Dışsal azınlık? kavramıyla ifadelendirilen, ?bir devletin toprakları içerisinde yerleşikhaldeyken muhafaza etmek istediği kültürel, dini ya da dilsel özellikleri ve kan bağıvasıtasıyla bir başka, ki çoğu zaman komşu, devlet olan vasi bir ulusa bağlılık duyanetnik topluluk? kastedilmektedir. Bunlar, Batı Makedonya'daki Arnavut sorunu,Hırvatistan'ın Doğu Slavonya bölgesindeki Sırp sorunu, ve Sırbistan'ın Voyvodinabölgesindeki Macar azınlık sorunudur.
Özet (Çeviri)
The fundamental objective of this dissertation is to explore whether and how?Europeanization? is an effective Conflict Resolution mechanism to produce sustainablesolutions to cross-border ethno-nationalist conflicts at the periphery of the EuropeanUnion, namely the Western Balkans. Accepting ?Europeanization? as ?an analyticalconcept used to examine the changes in domestic structures and policies that occur inresponse to policies and practices institutionalized at the European level? three levels ofanalysis will be explored: (a) the protection of minorities in the domestic legislativelevel, and (b) the resolution of inter-ethnic conflicts as a result of this democratization;and (c) whether this ?Europeanization? at domestic level, namely adopting the norms ofminority protection in the domestic level fosters a cooperation between the host-stateand the neighbouring kin state as the neo-functional theories on European integrationproposed. In other words, would ?internal Europeanization? foster ?externalEuropeanization? in the Western Balkans?In order to assess the impact of ?Europeanization? and evaluate the efficiency ofthese policies on the resolution of ethno-territorial cross-border conflicts which lie at thecore of the antagonisms in this region of Western Balkans, three cases will be analysedall of which are centered on the question of ?external minority?, that is ?an ethnic groupthat, while residing in one state (the host-state) is related through shared cultural,religious or linguistic characteristics, which it wishes to preserve, and through kinship tothe titular nation of another, often neighbouring state (the kin-state). These are theAlbanian question in Western Macedonia; the Serbian question in Eastern Slavonia,Croatia; and the Hungarian Question in Vojvodina, Serbia and Montenegro.