Bilgi toplumu dönüşüm sürecinde e-yaşam olanakları ve e-devletin gerekliliği üzerine bir araştırma
E-life possibilities within the process of transformation into knowledge society and a survey on the necessity of the e-government
- Tez No: 204915
- Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE ÇATALCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günlük yaşantımızda bilgi çağı, bilgi toplumu, bilgi teknolojileri, bilgialtyapısı, bilgi otoyolu gibi terimler sık sık kullanılmaktadır. Bunun temelnedeni, günümüzde bilginin ekonomik kalkınma ve toplumların gelişmesiaçısından taşıdığı önemin giderek artması ve yaşamımızı özellikle de işsüreçlerini derinden etkilemeye başlamasıdır. Günümüzün yeni teknolojileridevletlere, işletmelere, kamu kurum ve kuruluşlara hizmetlerini elektronikortamda sunma fırsatını vermektedir.Biz de çalışmamızda, bu yeni teknolojilerin yol açtığı elektronik devletmodeli üzerine odaklanarak, bu anlayışın gelişmesine zemin hazırlayangelişmeleri sırasıyla bilgi toplumu, elektronik yaşam ve elektronik devletolarak üç ayrı bölüm şeklinde incelemeye çalıştık. Bu şekildeki bir yaklaşım,hem yaşadığımız toplumun tasvirini yapmamız, hem de gelecek için stratejive yeni bakış açıları geliştirmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca toplumun bilgitoplumuna dönüşüm sürecinde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımınınartırılması ve elektronik yaşam olanaklarının yaygınlaştırılması karşısında,elektronik devlete geçişin gerekliliğini ve önemini daha iyi vurgulamamızısağlayacaktır.Sonuç bölümünde ise, araştırmamızdan elde ettiğimiz sonuçlarındeğerlendirilmesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' ndeki bilgi ve iletişimteknolojileri kullanım yaygınlığına ilişkin bulgularımızı ve elektronik devletinuygulanabilirliğine yönelik önerilerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
Terms such as information age, information society, informationtechnology and information superhighway are used very often in our dailylife. This is mainly due to the fact that the importance of information foreconomic and social development is continually increasing and deeplyaffecting the way we conduct business. Todays news technologies, offer atremendous opportunity for governments to render public services, moresophisticatedly in interraction with citizens, business environment and othergovernment bodies.Focusing on the electronic government approach and model causedby this new service, we tried to examine this approach in three differentsections that are information society, electronic life and electronicgovernment in their order. This kind of approach is useful for the descriptionof the society we live in and for the development of strategies for the futureas well as the development of new points of view. In addition to this,electronic life possibilities brought to life by information and communicationtecnologies emphasizes the importance of the new governmentunderstanding in a better way by bringing to life the neccessary conditionsand basic needs.In conculision, we made some proposes for the application ofelectronic government system by putting forward the outcome of research,information, communication usage rates and characteristics of T.R.N.C