Çin'de piyasa ekonomisi uygulamaları ve toplumsal sonuçları
Marketing managements in China and social consequence
- Tez No: 204956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BALKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda gösterdiği ekonomik gelişmeler ile tümdünya ülkelerinin gündemindedir. 1949-1976 yılları arasında devlet başkanı MaoZedong tarafından sosyalizmle yönetilen Çin halkı, kültür devrimi ismiyle yapılanuygulamalar neticesinde çeşitli baskılara maruz kalmıştır. 1976 yılında Mao'nunölümüyle devlet başkanı Deng Xiaoping olmuştur ve kültür devrimine son vermiştir.Deng, Çin ekonomisinin büyümesi için çeşitli reformlar uygulamış ve yıllarca kapalıkalan Çin ekonomisini dış dünyaya açmıştır. Çin'in dış dünyaya kapılarını açması,küreselleşmenin etkisi olarak tüm dünya ülkelerini etkilemiştir. Çin'in küreselleşmesürecinde diğer ülkelerle entegresyon sağlama çabaları 2001 yılında WTO üyeliği ileilerleme kaydetmiştir. Bu süreçte Çin yıllarca benimsediği sosyalizmden tavizlervererek, yabancılara olan kısıtlamalarını kaldırmıştır. Bunun neticesi olarak Çin'inithalatı ve ihracatı artmış, ayrıca dünyanın en çok yabancı yatırım çeken ülkesiolmuştur. Ekonomik olarak kaydedilen gelişme halkın refah düzeyine yansımamıştır,Çin'de halkın çoğunluğu hala yoksullukla karşı karşıyadır. Hızlı ekonomik büyümebirtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Hızlı sanayileşmenin etkisi olarak çevrekirliliği ve artan enerji ihtiyacı sorunların başını çekerken, yoğun nüfusun eğitimi,istihdamı ve artan bulaşıcı hastalıklar diğer önemli sorunlardır.Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu büyüme sürecinde Japonya ile ekonomik olarakyakınlaştığı gözlenmektedir. SSCB'nin dağılması ile süper güç kimliğini kaybedenRusya ile stratejik ortaklık kuran ÇKP, ABD'nin tek kutuplu olarak kabul ettiği yenidünya düzeni görüşü karşısında durmaktadır.Çin Halk Cumhuriyeti'nin sosyalist piyasa ekonomisi uygulamaları neticesindegösterdiği ekonomik gelişmenin devam edip edemeyeceği konusunda çeşitli öngörülerbulunmaktadır. Yapılan öngörülerin büyük çoğunluğu önümüzdeki 10-20 yıl içerisindeÇin'in ABD ekonomisi yakalayacağı ve sorunlarının bir çoğunu aşacağı yönündedir.Bugün Çin, dünyanın kaderini belirleyecek ülkeler arasında gösterilmekte, uyguladığıpolitika ve stratejiler küreselleşme sürecinde tüm dünya ülkelerini etkileyeceği içinilgiyle izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The People?s Republic of China is put on the agenda of the world owing to oneof the world?s fastest growing economy. There has been a great deal of good newscoming out of China in the recent years. The People?s Republic of China was subjectedto pres between 1949-1979 years under the leading of chairman Mao. The chinesepeople of all the nationalities led by the Communist Party of China with chairman Maoas its leader ultimately, in 1949, overthrew the rule of imperialism, feudalism andbureacrat-capitalism won a great victory in the New-Democratic Revulution andfounded the people?s Republic of China. The cultural revoluation was fnished afterdeath of chairman Mao by Deng Xiaoping. Starting of reforms and opening to theoutside world in 1976 had been made after death of Mao by Deng. China has madegreat achivements in economical development. All the countries in the world have beeneffected at the and of opening to the outside world of China after globolization efforts. Ithas been only in recent years that the economy of China has improved as globaleconomy. China started its integration with the world and signed agreement with WorldTrade Organization to be a member of WTO. After giving up socialist market economyand concessions China cancelled many restrictions to bring foreign investment. China isthe most growing country in the world and had the most investment opportunities in theworld. Export and import affairs in China increased after these developings. The size ofchinese economy is likely to climb in the world rankings. But, this economical successdoes not bring prosperity for people. The Standard of living in China was much lowerthen in the industrialized countries in addition, there was a positive trend toward rapidimprovements in living conditions. As a result of the economic reforms, thoughimprovements in the standard of living beyond the basic level came slowly. The fastgrowing economy has reveal some problems such as pollution, more energyconsumption, education, employment, contagious disease etc.The People?s Republic of China has collobration with japan in the recent yearswith its growing and strategic partner of Russia after end of USR also takes partopposite the world organization of USA.China has transformed its planned economysystem into an initial socialist market economy system.It will be seen the result of the amazing growing of China. China will effect allcountries in the global world soon.Within 10-20 years-possibly far sooner china willhave the world?s largest economy.That will have a powerful impact on the all countriesand our life.Now China is already the world?s second largest economy In manyindustries, especially those that are labor intensive, China is by now the dominant globalplayer.