Pnö-mekanik armür makinesinin tasarım ve imalatı
Design and manufacturing of pneu-mechanic dobby machinery
- Tez No: 545493
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, dokuma makinelerinde kullanılan ağızlık açma mekanizmalarının incelenmesi ve ağızlık açma sistemlerinden armürlü mekanizmalarda kullanılan pnömatik mekanizmalarının araştırılması yapılmıştır. Armür prensiplerinin irdelenerek, dokuma makinelerinde kullanılabilecek maliyeti düşük, üretimi ve bakımı kolay yeni bir armürün tasarlanıp üretilmesidir. Dokuma makinelerinde kullanılan ağızlık açma mekanizmaları üç çeşittirler ve bunlar kamlı ağızlık açma mekanizmaları, armürlü ağızlık açma mekanizmaları ve jakarlı ağızlık açma mekanizmalarıdır. Bu ağızlık açma mekanizmalarından farklı olarak klasik armürlerin çalışma prensiplerinden farklı yeni bir pnö-mekanik armürün tasarımı yapılmıştır. Pnö-mekanik armürün tasarımı tamamlandıktan sonra tahrik, seçim ve çerçevelere hareket iletim mekanizmalarının üretimi ve montajı yapılmıştır. Mekanizmaların hassas ayarlamaları da tamamlandıktan sonra farklı hızlarda otomatik olarak çalıştırılması sağlanmıştır. Tasarlanan ve yeni armür mekanizması ile yerli tekstil makineleri imalatına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of shedding mechanisms that are used in weaving machines and pneumatic mechanisms that are used in dobby mechanisms out of shedding mechanisms were carried out. General aim is to design and manufacturing of a new dobby mechanism with low-cost, easy to produce and maintain by investigating dobby principles that will potentially be utilized in weaving machines. There are three types of shedding mechanisms that are used in weaving machines and these are tappet shedding, dobby shedding and jacquard shedding mechanisms. As a different mechanism from available shedding mechanisms, a novel pneu-mechanic dobby that is different from the working principles of traditional dobbies was designed. After completing of the designing of pneu-mechanic dobby; production and mounting of mechanisms for actuating, selection and movement transmission to the frames were carried out. After completion of precise set up of the mechanisms, their automatic operation at different rates was maintained. With this designed and novel dobby mechanism, it was aimed at contributing to the domestic textile machinery production.