Ilköğretim okulu yöneticilerinin okuldaki hizmet içi eğitim etkinlikleri
Primary school administrators' in-service training activities
- Tez No: 325983
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okulu yöneticilerinin okuldaki hizmet içi eğitim etkinliklerinin ilköğretim yönetici ve öğretmenlerinin çeşitli değişkenlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; Bursa ili merkezi Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı ilköğretim okullarında görev yapan ve araştırmaya tesadüfi olarak katılmış olan 457 yönetici ve öğretmene ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacının uzman görüşü alarak hazırladığı anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-15 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular incelendiğinde; yönetici ve öğretmenlerin bütün değişkenlerine göre( cinsiyet, yaş, görev, eğitim durumu,kademe, okul türü, mesleki kıdem, hizmet içi eğitim sayısı) anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Anket çalışmasına katılan yönetici ve öğretmenlerin bağımlı değişkenlere (ifadelere) verdikleri en olumlu cevaplar (en fazla katıldıkları ifadeler) ; Veli-aile eğitimi konusunda eğitimler düzenlenir. İfadesi, Öğrenci tanıma teknikleri konusunda eğitimler düzenlenir. ifadesi ve ?Öğretim yöntem ve teknikleri konusunda eğitimler düzenlenir.'' İfadesi olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin bağımlı değişkenlere verdikleri en olumsuz cevapların ( en az katıldıkları ifadeler) ise; Protokol kuralları konusunda eğitimler düzenlenir. ifadesi, Büro yönetimi ve resmi yazışma kuralları konusunda eğitimler düzenlenir. ifadesi ve İdari ve mali işler konusunda eğitimler düzenlenir. ifadesi olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular tartışılmış ve bu doğrultuda çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed that Primary school administrators in-service training activities at school and teachers are evaluated according to their various parameters.To this aim, coincidentally ,ıt is reached 457 administrators and teachers who work in schools which are link to National Educatıon Management in Yıldırım,Osmangazi and Nilüfer province.A survey is used as a data by applying Experts comment .This data is analized by using SPSS-15 Statistic Programme.When this data is investigated,it is obtained meaningful differences to their parameters(gender,age,task,education status,grade,school type,vacatıonal priority and in-service experience)The most important responses (more agreable)are given by the administors and teachers who attended in this survey :educations are arranged on Parent-family education, To get information about students ,some activities are organised.,it is organised on Education method and techniques. As for,The most negative responses (less agreable)are given by the administors and teachers who attended in this survey :Education is arranged on protocols issue .It is organised on office management and formal writing.It is organised on managing and financial subjects This obtained data is discussed and some proposals are put forwarded accordingly.