Türkiye'de devlet-vatandaş iletişiminde kamu kurumlarınca yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin rolü
The role of public relations activities by the government establishments in the state-citizen relationships in Turkey
  1. Tez No: 205232
  2. Yazar: ÖZLEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLİN GÖZTAŞ PİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Devlet, insanlığın oluşumu, gelişimi ve otorite ihtiyacının belirlenmesiyleoluşmuştur . Nitelik ve işlevleri toplumsal ihtiyaçların değişmesiyle orantılı olarakdeğişmiştir. Bu devinim içinde birey, azınlık konumundan çıkmış, haklarını veyükümlülüklerini kazanmış, bunları sahiplenen `vatandaş'a dönüşmüştür.Küreselleşmenin de etkileriyle gitgide karmaşıklaşan ve daha teknik bir nitelikkazanan siyasal yapılar, vatandaşın sisteme nereden dahil edeceği konusundazorlanmaktadırlar. Devletin vatandaşı ile yabancılaşmasını engellemek ve bu birlikteliğisağlamak için etkin yol ve yöntemler geliştirme gereği kendisini göstermektedir.Geleneksel, ekonomik, psikolojik pek çok koşuldan etkilenen devlet vatandaş ilişkisininsağlıklı biçimde yürütülmesi için demokratik dinamiklerin işlerliğinin sağlanmasıgereklidir. Bu anlamada halkla ilişkiler en önemli görevi üstlenir. Devlet, politikalarınıtopluma yansıtırken halkla ilişkilerden faydalanır.Kamu kurumlarında halkla ilişkiler etkinliklerinin kimi anlayış sağlama, kimiikna, kimisi de bilgi alışverişi amaçlıdır. Halkla ilişkiler uygulamaları, devletinmüşterisi olan `vatandaş'ı memnun etmeyi amaçlar. Kamu kurumlarında halkla ilişkileruygulamalarının pek çok görüntüsü vardır. Ülkemizde halkla ilişkiler, merkezileşmeçıkmazında, değer kazanmaya çabalayan, uzman personel sorunları ile uğraşan,bürokratik engelleri aşmaya çalışan bir kamusal faaliyet görüntüsündedir.Olumlu örnekler istisna olmakla birlikte Türk kamu yönetiminde halkla ilişkilerfaaliyetleri genel olarak ideal bir tablo yaratmamakta, kurumlarda halkla ilişkilerbirimlerine yer verilerek bir zorunluluğun yerinde getirilmesi sağlanmış olmaktadır.Kamu idaresi, vatandaşı tanımak konusunda hevesli olmadığı gibi, kendini tanıtmakkonusunda da yeterince etkin değildir. Aslında yapılması gereken merkezi düzeyde birhalkla ilişkiler anlayışı geliştirmek ve vatandaşı da bu sisteme en aktif şekilde dahiletmektir. Bu amaçla kurulacak ve bütün kurumların üzerinde iş görecek bir halklailişkiler birimi, koordinatör olarak kurumların etkileşimini ve teksesliliğinisağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The state, was born as a consequence of the existence and advancement ofmankind and out of the need for an authority in the public interaction. The role andfunction of the state changed throughout ages as the needs of public changed. Duringthis process of change, the individual has undergone a transformation from a minority toa citizen with rights and responsibilities.The political structures have become complicated and more technical as theglobalization increased its effects. These structures have been confused on how thecitizen should be integrated with the system. The need has arisen for the system todevelop methods and approaches to prevent the alienation of the governments from itscitizens to maintain the unity of the government with its citizens. The interactionbetween the government and its citizens has been affected by traditional, economic andpsychological conditions. To maintain a healthy relationship between the two, thedemocratic dynamics must be made functional. In this sense, the public relationsoffices assume the utmost important responsibility. As the government imposes itspolicies on the society, it makes use of public relations.The public relations activities by the government establishments have purposessuch as acquiring support, convincing people, and exchange of information. Theseactivities target the approval of the citizens who are the clients/customers of thegovernment. Such activities take in many forms. In Turkey, the public relations havebeen a public activity struggling with the problems of centralization, appreciation, lackof qualified professional staff, and bureaucratic problemsAlthough good examples are exceptions, the public relations in Turkish publicadministration have been far from the ideal concept; they are established to fulfill thelegal requirement. The public administration has no concern about getting to know thecitizens, nor is it active enough to introduce itself to public. As a matter of fact, whatshould be done is to establish a centralized public relations understanding and have thecitizen be an active part of it. An office which is established with this purpose couldsupervise all public relations activities by the government establishments and unify theestablishments in interactions and their rhetoric.