Türkiye'de elektronik devlet uygulamalarının vergilendirme işlemlerine yansımaları
The reflections of electronic state applications on taxation procedures in Turkey
  1. Tez No: 602750
  2. Yazar: ÖMER ADMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada küreselleşen dünyada sürekli gelişen bilgi teknolojileriyle birlikte ekonomik sistem içerisinde birçok sektörde olduğu gibi kamu sektöründe de bilişim teknolojilerine ayak uydurarak kendi iç işleyişi ve vatandaşlarla olan iletişimin ağ teknolojileri yardımıyla geliştirmesinin nasıl olduğuna ve bunun vergisel sistemde etkilerine değinilmiştir. Devletler kamu hizmetlerini sunarken ve ayrıca kamu gelirlerini sağlarken bunu en etkin, en hızlı şekilde ve en az maliyetle sağlama hedefi içerisindedir. Bu anlamda elektronik devlet kavramı günümüzde ortaya çıkmış ve önemi de her geçen gün artmaktadır. Elektronik devlet vatandaş-devlet ilişkilerinin karşılıklı olarak ağ ortamında sağlandığı bir yapılanmadır. E-devlet alanındaki uygulamalar kısa zamanda vergilendirme alanında kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik vergileme, devleti vergi tahsilatları sırasında ağır iş yükü ve maliyetlerden kurtarmakta; mükellefin de vergi görevlerini yerine getirirken daha basit ve karmaşıklıktan uzak hızlı bir şekilde bunun uygulamasını sağlanmakta, devlet ve birey arasındaki iletişim kalitesini de artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we will discuss how the public sector develops its inner dynamics and communication with citizens with the help of network technologies by keeping pace with new informatic technologies that takes a place in the globalized world, like many sectors in the economic system and its effects on the tax system. Governments aim for the most efficient, fastest and least costly ways in the provision of public services as well as collection of public revenues. Within this context, the concept of electronic government has emerged and its significance is increasing day by day. The electronic government is a structure in which citizen-state relations are mutually carried out in the network environment. Applications of the e-government system quickly began to be implemented in the field of taxation. Electronic taxation allows the government to get rid of the heavy workloads and costs that it has previously incurred when collecting taxes, moreover it provides a simpler, less complicated and faster way for the taxpayer in fulfilling their tax. It also increases the communication quality between the state and the individual.