Yazılı basın işletmelerinin haber üretim sürecinde sinerjik yönetim anlayışı
Synergism management of production process of news in printed press organizations
- Tez No: 205240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PELİN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yaşadığımız çağda baş döndürücü değişme ve gelişmeler işletmeleri de önemliölçüde etkilemekte, ekonomik sorunların güncelliğini koruduğu günümüzde, yönetimkonusunun önemi daha da artmaktadır.Dünyada rekabetin söz konusu olduğu birortamda bilgi, kalite, strateji, sinerji gibi kavramalar yönetim içinde yerini almayabaşlamışlardır. Bütün bu gelişim ve değişmeler basın işletmelerini de bir dönüşümesürüklemiştir. Yazılı basın işletmelerinde sinerjik yönetim, yönetimden üretime kadartüm süreçlerde önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Rekabetin bir sonucuolarak uygulanmaya başlayan yeni yönetim tekniklerinden sadece sinerjik yönetimkavramı bu çalışmada ele alınmış olup, tez konusu ? Yazılı Basın İşletmelerinin HaberÜretim Sürecinde Sinerjik Yönetim? olarak belirlenmiştir.Çalışmada yeni yönetim tekniklerinden sinerjik yönetimin daha iyi açıklanabilmesiiçin öncelikle yönetim kavramı üzerinde durulup tarihçesi, yönetim fonksiyonları veyeni yönetim teknikleri irdelenmiştir. Yazlı basın işletmelerini daha iyi kavramak adınagenel özellikleri üzerinde durulmuş, üretim süreçleri ayrıntılı olarak açıklanmayaçalışılmıştır. Yazılı basın işletmelerinde sinerji olgusunun taşıdığı önemi açıklayabilmekiçin yazılı basın işletmelerinde sinerji türleri ve sinerji unsurları ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde yazılı basın işletmelerinde haber üretim sürecindesinerjik yönetim konusunu irdeleyebilmek için yazılı basın işletmelerinin üretim sürecive bu süreç ile ortaya çıkan haber kavramı üzerinde durulmuştur. Haber üretiminigerçekleştiren tüm departmanlar ayrıntılı olarak ele alınıp sinerjik yapılanmaları ortayakonulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the era we live in today, the field of management is more important thanever because of the amazing pace of change and developments that affect theorganization and its economical environment. In the world market which is dominatedby fierce competition, concepts such as knowledge, quality and synergy have becomethe part of contemporary management understandings for any organizations. All thesechanges and developments have also forced press enterprises into a transformationtherefore synergy management has become an approach which can be practiced fromthe top management to news production area in order to keep pace with fast changingorganizational environment.In this thesis, it is aimed to analyze the snergy management in the process ofnews production in press enterprises. For a better explaination, the concept ofmanagement and its history, management functions and new management techniquesare defined and investigated before dealing with synergy management. Besides, generalcharacteristics of press enterprises and the production processes are explained. In orderto emphasize the importance of synergy concept in press enterprises, the types ofsynergy and synergy factors are clarifyed.In the last section of the thesis, the concept of news and the news productionprocesses are analyzed to bring up the matter of synergy management in pressenterprises. And all departments that have a role in the process of news production andtheir structurings have been examined.