Hannah Arendt'te kamusal alan kavramının epistemolojik temelleri
The Epistemological foundations of the public realm concept in Hannah Arendt
- Tez No: 205260
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İHSAN OKTAY ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
HANNAH ARENDT'TE KAMUSAL ALAN KAVRAMININEP STEMOLOJ K TEMELLERSeyran Başak ÖcalÖZETBu çalışmada, modern dünyada insanların farklılıklarını koruyarak bir arayagelmelerine ve ortak dünya için eylemde bulunabilmelerine imkan veren kamusal biralandan yoksun olduklarını söyleyen bir filozofun, bu tezinin dayanaklarını ortayakoyabilmek amaçlandı. Modern insanın yaşadığı bu yoksunluk, salt bir yaşama alanınınbulunmamasının ötesinde; daha köklü bir yoksunluğu ifade eder: nsanı çoğullukiçindeki eylem ve konuşmalarıyla tanımlayan Arendt için, bu yaşantının kaybedilmesi,insan olmaktan çıkmak anlamına gelir. Bu çalışmada, modernleşme sürecinde emek veiş gibi ekonomik etkinlikler, şiddet, terör, bireysel çıkarlar ve ?örgütlü yalanlar?tarafından kuşatılmış olan kamusal alan ile birlikte; insanın kendisi, toplum ve dünya ileolan ilişkisinin tutarlı olmasını sağlayacak en önemli dayanak olan gerçeklik algısınında yok olduğu vurgulanmak istendi. Çalışmanın birinci bölümünde kamusal alanı vareden, ikinci bölümde ise yok eden insani, politik ve anti politik unsurlar ele alınarak,Arendt felsefesinin temellerini ortaya koyabilmek amaçlandı. Bu anlamda ilk bölümde,Arendt'in kamusal alanın ideal olarak yaşandığını düşündüğü antik Yunan politiksistemi üzerinde, ikinci bölümde ise, totalitarizm, antisemitizm ve emperyalizmaracılığıyla kamusal alanı yıkan modern dünya üzerinde odaklanıldı. Çalışmanınsonunda Arendt'in modern topluma sunduğu çözüm önerisi incelendi. Sonuç olarak;olgusal bir yaşam alanından yola çıkmasına karşın, bu yaşamın sağladığı anlamüzerinde odaklaşan Arendt'i anlamak, kendisini salt bir olgular yığını olarak sunanmodern dünyaya yönelik derinlemesine bir bakış şansı verir ki; bizce yaşamı insanikılan şey, işte bu derinliktir.215
Özet (Çeviri)
THE EPISTEMOLOGICAL FOUNDATIONS OF THE PUBLIC REALMCONCEPT IN HANNAH ARENDTSeyran Başak ÖcalABSTRACTIn this study it is aimed to bring up the basic supports of a philosopher, who saysthat people in the modern world deprive of a public realm, which gives a chance peopleto come together protecting individual differences and be able act for common world.This deprivation of modern people, expresses fundamental depravation further side ofsignificant deprivation of a phenomenon life realm. Loosing this way of living forArendt, who describes human being with politic individual actions and speechs inplurality, means that leaving human being. In this study, it is aimed to underline that inthe modernism process together with public realm, which is surrounded by economicactivities like work and labour, violence, terror, individual interests and ?organizedlies?, also the perception of reality, that is located in Arendt?s philosophy as the mostimportant support, which provides to be consistent of man relation with himself, theworld and the society, have been destroyed. In the first part of the study; the humane,politic and anti-politic components, which exist public realm and in the second partthose forces which destroy it, are considered. In this way, it is aimed to bring up todetermine Arendt?s perspective and foundations of Arendt?s thought. Therefore, in thefirst part it is focused on ancient Greek politic system, which is the ideal form of publicrealm for Arendt, and in the second part, it is focused on the modern world, whichdestroys public realm by totalitarism, antisemitism and emperialism. At the conclusionof study, it is considered that Arendt?s suggestion which is presented to modern societyas an alternative and the quality of the synthesis. As a result, to understand Arendt, whofocused on the meaning which is provided by the public life, inspite of beginnig from aphenomenal life realm, has given us a chance to reach a deep look to the modern world,which offers itself just a phenomenon mass. ndeed, the thing, which makes the lifehumane, is this depht.216