Anavatan Partisi' nin kuruluşu ve iktidara gelişi
The establishment and coming to power of Anavatan Party
- Tez No: 205261
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. LEYLA KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZETBu akademik çalışmada, Türk Siyasetine bir dönem damgasını vuran AnavatanPartisi'nin, kuruluş ve iktidara geliş öyküsü anlatılmaktadır.20 Mayıs 1983'te kurulan, 6 Kasım 1983 seçimleriyle iktidara gelen veyaklaşık 8 yıl boyunca iktidarı elinde bulunduran Anavatan Partisi'nin konu edildiği butezde, çeşitli bilimsel ve süreli yayınlar, araştırma ve istatistikler kullanılarak, AnavatanPartisi'nin kamuoyu üzerindeki etkileri ve iktidarı sorgulanmıştır.Anavatan Partisi'ni iktidara taşıyan nedenler sorgulanırken, partininkuruluşunda ve iktidara gelişinde birinci derecede rol oynayan 12 Eylül askeri rejimi debu noktada inceleme konusu yapılmıştır.Demokrasiye dönüş sırasında kurulan Anavatan Partisi ve partiyle özdeşleşenGenel Başkan Turgut Özal, uygulanan etkili propaganda teknikleri, toplumun milliyetçi,muhafazakâr, demokrat, liberal ve hatta sol düşünceli kesimlerine kucak açan politikatarzı, yerli ve yabancı destekçiler ile Türk toplumunun temel eğilim, istek veözlemlerine uygun söylemler sayesinde iktidara taşınmıştır.Anavatan Partisi ktidarı'nın icraatlarının da bir nebze konu edildiği bu tezde,Anavatan Partisi Tarihi ya da Türkiye Tarihinde Özal fenomeni/dönemi bilimsel birbakış açısıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.III
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this academic work, the foundation and coming to power of the AnavatanParty, which was once influential in Turkish Politics, is explained.In this thesis, Anavatan Party, which was founded on 20 May, 1983, come topower on 6 November, 1983 and was in power for nearly 8 years is investigated andAnavatan Party?s influence on republic and its power are criticized using variousscientific and periodic publications, investigations and statistics.When the reasons that brought Anavatan Party to power are criticized, 12September military management which had influence on the party?s foundation andcoming to power is among other things, examined.Anavatan Party, which was established at the time of return to democracy, andthe General President Turgut Ozal who is equated with the party came to power thanksto the effective propaganda techniques used, its policy which contained nationalist,conservative, democratic, liberal and even leftist parts of the society.In this thesis, which investigates also the actions of the Anavatan Partygovernment, the Ozal phenomenon/term in Anavatan Party?s or Turkey?s history is putforth in a scientific point of view.IV