Coğrafya öğretiminde çoklu zekâ uygulamaları
Multiple intelligence applications in geography teaching
- Tez No: 205293
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu arastırma, Gardner tarafından ortaya atılan çoklu zekâ kuramının cografya egitimi ve ögretiminde uygulanabilirligini tespit etmek ve ögrencilerin cografya dersine yönelik olan tutum ve davranıslarını olumlu yönde gelistirebilmelerinde bu kuramın etkisini gösterebilmek amacıyla yapılmıstır. Arastırma, çoklu zekâ kuramının cografya egitimindeki etkililigini ortaya koyabilmek için, deneysel nitelikte yapılmıstır. Deneysel çalısma, Ankara merkezinde bulunan ortaögretim 9. sınıf seviyesindeki, birer adet deney ve kontrol grubu olarak olusturulmustur. Arastırmanın saglıklı uygulanabilmesi için ders ögretmeni, ögrenciler ve rehberlik ögretmeni çoklu zekâ kuramı hususunda bilgilendirilmistir. Deney grubu ile çoklu zekâ kuramı ilkelerine uygun olarak hazırlanmıs ders planlarından hareketle 4 hafta boyunca ?Dıs Kuvvetler? konusu islenmistir. Deney grubu ögrencileri için olusturulan egitim-ögretim ortamları, mümkün oldugunca bütün zekâ alanlarına hitap edebilecek etkinlikler, çesitli görsel-isitsel araç ve gereçler yardımıyla zenginlestirilmistir. Deney grubu ile es zamanlı olarak, kontrol grubuyla, düz anlatım ve soru cevap yöntemleri kullanılarak, dersin ögretmeni tarafından, ?Dıs Kuvvetler? konusu islenmistir. Uygulamadan önce ve sonra, deney ve kontrol gruplarına basarı testi ve tutum ölçegi ön test ve son test olarak uygulanmıstır. Arastırma sonucunda, 9. sınıflarda ?Dıs Kuvvetler? konusunda, basarı testi ve tutum ölçeginde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The research was done for determining the appliability of multiple intelligence theory suggested by Gardner on geography education and aiming to show the effect of this theory to the students? attitude and behaviors which inclined Geography lesson for developing in positive way. Research was done with experimental characteristic for showing the effect of multiple intelligence theory in geography education. Experimental research was constituted from one experiment group and one control group with the level of 9th class of secondary school situated in the centre of Ankara. In order to apply the research reliable, course teacher, students and counseller were informed about multiple intelligence theory. ?Out side Forces? subject was taught for 4 weeks according to the curriculum which was formed for the experiment group decorated with audio-visual tools and activities suiting their intelligence area. Isochronic with experiment group, control group was taught ?Out Side Forces? subject by their teacher with the method of question- answer. Before and after application, achievement test and attitude measuring were applied as pre- test and last test to experiment and control groups. At the end of the research, a sensible difference was determined in the favour of experiment group about the subject of ?Out Side Forces? in 9th classes with the results of achievement test and attitude measure.