Ordu ili mesleki eğitim merkezindeki kuaförlük bölümü öğrencilerinin temel nitelikleri ve işyerinde karşılaştıkları sorunlar
The problems of ordu vocational center hairdressing department students in their workplaces ande their identifications
- Tez No: 205304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN RUMİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu arastırmada, Ordu li Mesleki Egitim Merkezindeki Kuaförlük Bölümü Ögrencilerinin Temel Nitelikleri ve syerinde Karsılastıkları Sorunlara iliskin görüslerinin saptanması amaçlanmıstır. Çalısma, tarama modeline dayalı, betimsel arastırma yöntemi ile yapılmıstır. Arastırmada kullanılan anket, Ordu ili mesleki egitim merkezindeki kuaförlük bölümü ögrencilerinin temel nitelikleri ve isyerinde karsılastıkları sorunları belirlemek üzere arastırmacı tarafından hazırlanmıstır. Bu arastırmanın çalısma evrenini Ordu ili mesleki egitim merkezinde 2006- 2007 egitim ögretim ikinci yarıyılında egitim görmekte olan kuaförlük bölümü ögrencileri olusturmustur. Örneklem ise belirlenen evrene giren 151 ögrenci grubundan olusturulmustur. Arastırmada kullanılan veriler, arastırmacı tarafından gelistirilen anket formu aracılıgıyla toplanmıstır. Anket formu kisisel bilgiler, isyeri ortamı ve çalısma sartları, isyeri çalısanları, koordinatör ögretmen ve müsteri iliskileri, isverenin görev ve sorumlulukları, saglık sorunları baslıkları altında düzenlenen 58 sorudan olusmustur. ii Verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS Windows paket programı kullanılarak yapılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde teknikleri, kikare testi uygulanmıstır. Arastırmada ögrencilerin demografik özellikleri ve temel nitelikleri arastırmaya ısık tutması açısından ayrı bir bölüm halinde incelenmistir. Ögrencilerin incelenen baslıklar altında isyeri ortamı ve çalısma sartları, isyeri çalısanları, koordinatör ögretmen ve müsteri iliskileri, isverenin görev ve sorumlulukları, saglık sorunlarına iliskin olarak minimum % 10 ve maksimum % 80 arasında sorunları oldugu tespit edilmistir. Sorunların her biri tek tek incelenerek önerilerde bulunulmustur. Tüm bu sonuçlar dogrultusunda Mesleki Egitim Merkezi ögretmenleri, isverenler, belediyeler, l Mesleki Egitim Kuruluna, Esnaf ve Sanatkar Odalarına, Çalısma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıgına, Yesilay Kurumuna, Çıraklık ve Yaygın Egitim Genel Müdürlügü'ne önerilerde bulunulmustur. Ayrıca ülkemizde Mesleki Egitim Merkezlerinde bulunan çırakların daha mükemmel egitim ve ögretim almaları ve daha iyi sartlarda çalısabilmeleri için önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to carry out the opinions related to the problems that the students meet in the hairdressing department of vocational education centre in province of Ordu. The study has been done with the descriptive research method which depends on scanning model. The survey used in the research which has been prepared by the researcher in order to designate the problems that the students meet in the hairdressing department of vocational education centre in province of Ordu. The studying universe of this research has been formed with the students who study in the hairdressing department in the second term of 2006-2007 teaching and education year in the vocational education centre of province of Ordu. The sample of the study has been formed with 151 students in the defined universe. The data used in the research which has been gathered with the help of the written survey which is developed by the researcher. The form of survey consists of 58 questions which have been prepared under the titles of personal information, atmosphere of employment place and conditions of working, workers of employment place, coordinator teacher and the customer relationships, duties and responsibilities of place of employment, problems of health. iv The statistical analyses of the data have been carried out with SPSS windows packet programme. Frequency and the techniques of percent, ki-square test have been applied in the analysis of data. The demographic features of students in the research and their basic characteristics have been examined in separate part in order to light the way for this research. It has been defined that 10 % of minimum and 80 % of maximum problems about the titles that have been examined the students? workplace atmosphere and conditions of working, workers of workplace, coordinator teacher and relationships of customer, the duties and responsibilities of employer, the problems of health. The each of problems has been examined one by one and some suggestions have been made. According to all of these results, some suggestions have been made to the teachers of Vocational Education Centre, Employers, Municipalities, Province Vocational Education Committee, Craft and Artist Associations, Ministry of Labour and Social Security, Green Crescent Society, General Manager of Apprentice and Common Schools Education. In addition, some suggestions have been made in order to educate the apprentices who are in the vocational education centre in our country more excellent and to take teaching and working in better conditions.