Bankalarda öz disiplin süreçlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of the efficiency of the self discipline processes in banks
- Tez No: 205303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bankaların diğer finansal aracılara nispetle ekonomik alanda oynadığı önemli roller, bankacılık krizlerinin olumsuz sonuçları ve finansal aracılığın ve istikrarın kamu malı niteliği göstermesi bankacılık faaliyetinden kaynaklanan risklerin etkin bir biçimde yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Öz disiplin, resmi disiplin ve piyasa disiplini içsel ve dışsal araçlarla banka risklerini disipline etmektedir. Resmi disiplin ve piyasa disiplininin banka risklerinin disipline edilmesindeki etkinliklerinin, hukuk ve piyasa kuralları çerçevesinde, öz disiplinin yönlendirilmesine dayalı olduğu dikkate alındığında, öz disiplinin en önemli disipline edici etken olduğu görülmektedir. Öz disiplin sürecinin temel yönlendiricisi ise risk yönetimidir. Tezimizde, öz disiplin sürecinin etkinlik seviyesinin, resmi disiplin ve piyasa disiplininin etkin olarak uygulanmasından kaynaklanacak pozitif dışsallıklarla geliştirilmesi gerektiği savı, Türk bankacılığındaki durum da değerlendirilmek suretiyle, inceleme konusu edilmiştir. İnceleme yöntemi olarak, literatür taraması, veri analizi ve mevzuat incelemesi gerçekleştirilmiştir. Tezimizin örnek olayların irdelendiği 4. bölümünde, iflas eden banka ve katılım bankalarına ilişkin yayın kısıtı nedeniyle 4 adet örnek olaya yer verilmiştir. İncelememiz sonucunda; öz disiplinin unsurlarından kaynaklanan zayıflıkların bankaların disiplin ve kontrol süreçlerini olumsuz etkilediği, bankacılık risklerini mükemmel olarak disipline eden bir çerçeve öngörmek mümkün olmasa da, öz disiplinin etkinlik seviyesinin hem mevcut mekanizmanın etkinleştirilmesi, hem de içsel sorunlarına rağmen resmi ve piyasa disiplininin etkin olarak uygulanmasından kaynaklanacak pozitif dışsallıklarla geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan, Türk bankacılığında da, 2000-2001 krizi sonrası resmi disiplin ve öz disiplinin yeterliliğinin geliştirildiği ancak, piyasa disiplininin resmi disiplinin ve özellikle de öz disiplinin etkinliklerini geliştirici işlevlerinin gerek düzenleme gerekse uygulama itibarıyle sınırlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Finance literature underlines that banks are special, due to systemic risk concerns and public good features in the banking business. Therefore, disciplining the banking risks should be accepted as the core business for all participants of the discipline process. In this context, official discipline, market discipline and self discipline are the disciplinary mechanisms and aim to direct bank level risk management. Taking into account that official and market discipline need self discipline to direct bank level discipline process, we should note that self discipline is the essential tool in the disciplinary environment. Self discipline is the bank level control mechanism and risk management system is at the centre of this mechanism. Research question of the thesis is that weaknesses and inefficiencies of self discipline framework should be improved by positive externalities arising from the effective use of the market and official discipline despite their inherent weaknesses. As methodology, we used national and international data and literature for theoretical reasearch, case studies and regulations. Information and data problem of the failing banks has the limitation of the thesis. Therefore, we could analyze 4 Turkish banking institutions in the chapter 4 which are sufficient enough to clarify our argument. Finally, in terms of both theory and in the case of four failing Turkish banking institutions, the conclusion of our study is that although it is not easy to reach perfect disciplinary environment, weaknesses and inefficiencies of self discipline framework should be improved by both improving the current self discipline framework and also using positive externalities arising from the effective use of market and official discipline. In the context of Turkish banking, it is also defined that official and self discipline framework were improved after 2000-2001 economic crisis, but market discipline has still important limitations in terms of both regulatory framework and market practice.