İlköğretim okulu yöneticilerinin okulun parasal kaynaklarını yönetme yeterlikleri
The sufficiency of managers of the primary school about management of the financial source of the school
- Tez No: 239859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Okulun Parasal Kaynaklarını Yönetme Yeterlikleri'ne ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirlemektir. Bu araştırmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin okulun parasal kaynaklarını yönetme yeterliklerine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerinin cinsiyetlerine, branşlarına, eğitim durumlarına, mesleki kıdemlerine, yöneticilik kıdemlerine, kurs veya seminere katılma durumlarına göre farklılık gösterip göstermediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 2008?2009 öğretim yılında, Ordu ili merkezi ve 18 ilçe merkezinde bulunan resmi ilköğretim okullarında çalışmakta olan tüm ilköğretim okulu yöneticileri ve öğretmenleri, örneklemini ise Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan ilköğretim okulu öğretmen ve yönetici listesinden tarafsız olarak seçilen 121 yönetici ve 444 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada ?Tarama Modeli? kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Okulun Parasal Kaynaklarını Yönetme Yeterlikleri Anketi ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapılmıştır. Gruplar arası alt boyut düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farkın olup olmadığı bağımsız grup sayısı iki olduğunda Mann Whitney U testiyle, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testiyle incelenmiştir. Kruskal Wallis test istatistiği sonucunda farkın anlamlı bulunması halinde parametrik olmayan Çoklu Karşılaştırma testleri kullanılarak farka neden olan grup veya gruplar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of the manager and the teacher about the sufficiency of the managers on the control of the financial source of the school. In this research, it is been tried to find out that if the opinions of the manager and the teacher about the sufficiency of the managers of the primary school having the control of the financial source of the school, change depending on the difference of their sexuality, their branch, their education, their occupational seniority, their administrative seniority and whether or not attending the courses and seminars. All the managers and the teachers working in the primary schoolsin the centre of Ordu and its 18 provinces from the basis of this research in the academic year of 2008?2009, on the other hand 121 managers and 444 teachers who have been selected impartially from the list of the managers and the teachers in the schools choosen by Ordu Public Education forms the sample. In this research Survey is used. The data have been collected together in a questionaire developed by the researcher about the sufficiency of the managers of the primary schools about the control of the financial source. The analysis of the data have been made in the SPSS for Windows in the 11.5 packet program. It has been investigated that if there is a meaningful difference statistically in the level of sub-dimension among the groups, if the number of the independent grup is two, the Mann Whitney U test is used, if the independent group is more than two, then Kruskal Wallis test is used. At the end of the statistical result of Kruskal Wallis test, if there comes out to be a meaningful difference then multi-comparative tests are used in order to identify the group or the groups which cause the difference.