Sosyal bilgiler öğretimi kapsamında ilköğretim öğrencilerinde nedensellik kavramının gelişimi
The development of causality concept of primary school students in the instruction of social studies
  1. Tez No: 205306
  2. Yazar: BAYRAM TAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA KURNAZ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu çalısma, sosyal bilgiler ögretimi kapsamında ilkögretim 4., 5., 6. ve 7. sınıf ögrencilerinin nedensellik kavramına iliskin bilgi ve becerilerinin ne düzeyde oldugu ve bunun sınıf, cinsiyet, okul (sosyo-ekonomik çevre) ve okul öncesi egitimi alma durumuna göre degisip degismedigini betimlemek amacıyla yapılmıstır. Çalısmada ?betimleyici arastırma? yöntemi kullanılmıs ve veriler hem nicel hem de nitel yöntemlerle elde edilmistir. Sınırlandırılmıs evren kullanılan bu çalısmada, nicel yöntemin örneklemini 465 ögrenci, nitel yöntemin örneklemini 160 ögrenci olusturmustur. Çalısmada veri toplama araçları arastırmacı tarafından gelistirilmis ve güvenirlik katsayıları .81 ile .89 arasında hesaplanmıstır. Arastırmada özetle asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır. 1. Çocuklarda nedensellik kavramına iliskin toplam basarı puanları sınıf düzeyine göre aritmetik ortalamaları, 4. sınıflarda X =21,86; 5. sınıflarda X =25,88; 6. sınıflarda X =25,83 ve 7.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to identify the causality concepts of 4th., 5th., 6th. and 7th. grade primary school students? competence and knowledge levels and if there were any significant differences according to the classroom, sex, school (sociaeconomic surroundings) and preschools of the students. In this study descriptive research method was used and the data were collected by both quantitatively and qualitatively. In the study restricted universe was used and the sample of which was composed of 465 students for quantitative method and 160 students for qualitative method. The means of collecting data was developed by the researcher and reliability coefficients were calculated around ,81 and ,89. Following results were obtained in this research. 1. The average of students total accomplishment scores in causality concept with respect to the level of the classroom; in 4th. grade students X =21,86, in 5th grade X =25,88, in 6th. grade X =25,83 and in 7th.grade X =28,67.