Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin öğrenme biçemleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between learning modality and problem solving skills of physical education and sports students
  1. Tez No: 205307
  2. Yazar: HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu arastırma, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu ögrencilerinin sahip oldukları ögrenme biçemleri ile problem çözme becerilerini belirlemek, kisisel özelliklerinin ögrenme biçemleri ile problem çözme becerileri üzerindeki etkisini arastırmak ve ögrenme biçemleri ile problem çözme becerileri arasında bir iliski olup olmadıgını ortaya koymak amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini 2006?2007 egitim-ögretim yılında ç Anadolu Bölgesi'nde bulunan üniversitelerden tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokullarındaki, Beden Egitimi ve Spor Ögretmenligi, Spor Yöneticiligi ve Antrenörlük Egitimi Bölümünde ögrenim görmekte olan 537 birinci sınıf, 545 dördüncü sınıf olmak üzere toplam 1082 ögrenci olusturmaktadır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, ögrencilerin ögrenme biçemlerini belirlemek için Simsek (2002) tarafından gelistirilen ?BG 16 Ögrenme Biçemleri Envanteri?, ögrencilerin problem çözme becerilerini belirlemek için Heppner ve Petersen (1982) tarafından gelistirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Sahin, Sahin ve Heppner (1993) tarafından gerçeklestirilen ?Problem Çözme Envanteri? ve ögrencilerin kisisel özelliklerini belirlemek için arastırmacı tarafından gelistirilen ?Kisisel Bilgi Formu? kullanılmıstır. Ögrencilerin ögrenme biçemlerinin kisisel özelliklerine göre farklılasıp farklılasmadıgının incelenmesinde Kay Kare istatistik yöntemi, ögrencilerin problem çözme becerisi alt boyutlarına ve toplamına ait puan ortalamalarının kisisel özelliklerine göre farklılasıp farklılasmadıgının incelenmesinde, ikili küme karsılastırmalarında bagımsız grup t testi, ikiden çok küme karsılastırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistik yöntemi kullanılmıstır. Anlamlı çıkan farklılıgın kaynagını bulmak amacıyla varyansların esit olması halinde Tukey HSD ve LSD testi, varyansların esit olmaması halinde ise Tamhane's T2 testi kullanılmıstır. Ögrenme biçemleri ham puanları ile problem çözme becerisi arasındaki iliskiye Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısından faydalanılarak bakılmıstır. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmistir. iv Arastırma sonucunda, 1. Ögrencilerin yarıdan fazlasının (%54,6) görsel, %25,1'inin bedensel, %20,2'sinin ise isitsel ögrenme biçemine sahip oldukları belirlenmistir. 2. Ögrencilerin ögrenme biçemlerinin, ders çalısma zamanlarını nasıl planladıkları degiskenlerine göre anlamlı düzeyde farklılastıgı; cinsiyet, yas, bölüm, sınıf, mezun oldukları lise türü, mezun oldukları lise alan türü, brans ve dördüncü sınıf ögrencilerinin akademik basarı degiskenlerine göre ise anlamlı düzeyde farklılasmadıgı tespit edilmistir. 3. Ögrencilerin genel olarak problem çözme becerilerinin ve problem çözme yaklasımlarının orta düzeyde oldugu belirlenmistir. 4. Ögrencilerin problem çözme yaklasımlarından degerlendirici yaklasım alt boyut puan ortalamalarının sınıf degiskenlerine göre; aceleci yaklasım, düsünen yaklasım, kendine güvenli yaklasım alt boyut puan ortalamalarının ve problem çözme becerisi toplam puan ortalamalarının ders çalısma zamanlarını nasıl planladıkları degiskenlerine göre; kendine güvenli yaklasım ve planlı yaklasım alt boyut puan ortalamalarının dördüncü sınıf ögrencilerinin akademik basarı degiskenlerine göre; kaçıngan yaklasım alt boyut puan ortalamalarının ve problem çözme becerisi toplam puan ortalamalarının ögrenme biçemlerine göre anlamlı düzeyde farklılastıgı tespit edilmistir. Ögrencilerin problem çözme becerisi alt boyutlarına ve toplamına ait puan ortalamalarının, cinsiyet, yas, bölüm, mezun oldukları lise türü, mezun oldukları lise alan türü ve brans degiskenlerine göre anlamlı düzeyde farklılasmadıgı tespit edilmistir. 5. Bedensel, isitsel ve görsel biçeme ait ham puanlar ile düsünen yaklasım, degerlendirici yaklasım, kendine güvenli yaklasım, planlı yaklasım alt boyut puanları ve problem çözme toplam puanları arasında ayrıca görsel ögrenme biçemi ile kaçıngan yaklasım alt boyutu arasında anlamlı düzeyde negatif yönlü düsük bir iliskinin oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This investigation is made for, to identify the learning modality and problem solving skills of physical education and sports students, to find the effects of their personal characteristics on learning modalities and problem solving skills, and to find a relationship between learning modalities and problem solving skills. Investigation?s specimen consists from 537 junior and 545 senior students, (total number of 1082) randomly chosen from Interior Anatolia Region?s universities Physical Education and Sports faculties? Physical Education and Sports, Sports Management and Trainer departments. For data collection in the investigation; ?BIG 16 Learning Modality Inventory?, developed by Simsek (2002), was used for identifying the students? learning modalities, ?Problem Solving Inventory?, developed by Heppner and Petersen (1982) and translated into Turkish by Sahin, Sahin and Heppner (1993), was used for identifying the students? problem solving skills and finally ?Personal Information Form?, developed by the investigator, was used to identify the students? personal characteristics. To investigate the meaningful correlation of students? learning modalities and their personal characteristics, chi square method was used. To investigate the correlation between total points and lower dimensions of students? problem solving skills? mean scores and their personal characteristics, independent group t test was used in double groups, and one way variant analysis (ANOVA) was used if there was two or more groups. To find the meaningful correlation?s source, Tukey?s HSD and LSD tests were used if the variants are equal, and Tamhane?s T2 test was used if they are not equal. The correlation between learning modality base scores and problem solving skills was investigated with Pearson Moments Multiple Correlation Coefficient. By the investigation?s results; 1. More than half of the students (54,6%) were identified as visual, 25,1% of them were identified as kinesthetic, 20,2% were identified as auditory. vi 2. Students? learning modalities have meaningful correlation with how they plan their studying times, but it does not have meaningful correlation with their sex, age, department, grade, their high school type, their high school?s field type, branch or the 4th grade students? academic achievements. 3. Students? problem solving skills and problem solving approaches were generally identified at middle level. 4. Students? problem solving skills? lower dimensions have meaningful correlations as; evaluating approach lower dimension was correlated with class variables; impatient approach, thinking approach, self trust approach lower dimensions mean scores and problem solving skills total mean scores were correlated with how they plan their studying times; self trust approach and planned approach lower dimension mean scores were correlated with 4th grade students academic achievements; avoiding approach lower dimension mean scores and problem solving skill total mean scores were correlated with learning modalities. Students? problem solving skills total scores and lower dimensions? mean scores were not meaningfully correlated with their sex, age, department, their high school type, their high school?s field type or branch. 5. Kinesthetic, auditory and visual modalities? base scores and thinking approach, evaluating approach, self trust approach, planned approach lower dimension scores and problem solving total scores have negative meaningful correlation between each other. Also, visual learning modality and avoiding approach lower dimension has negative meaningful correlation between each other.