İlkokul 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerinde problem çözme davranışlarının öğretiminin problem çözmedeki başarıya ve matematiğe olan tutuma etkisi
The Effect of the teaching problem solving behaviours on the achievement at 1. 2. 3. grade levels students of primary schools
  1. Tez No: 82004
  2. Yazar: MEHMET YILDIZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bu araştırmada, problem çözmedeki başarıyı artırmada, problem çözme davranışlarının kazandırılmasına dönük bir eğitim durumunun ortama sokulmasının aritmetik problemlerini çözmede erişiye etkisi ile öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarında nasıl bir değişme meydana getirdiği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında“Birinci sınıfta 20 doğal sayısı içinde kalacak şekilde; sadece toplama işlemi kullanılarak bir işlemli, sadece çıkarma işlemi kullanılarak bir işlemli, toplama ve çıkarma işlemleri kullanılarak iki işlemli, ikinci sınıfta iki basamaklı doğal sayılar içinde kalacak şekilde bir, iki ve üç işlemli, üçüncü sınıfta ise; dört basamaklı doğal sayılar içinde kalacak şekilde bir, iki ve üç işlemli aritmetik problemleri”ele alınmıştır. Araştırma Bolu İli Merkez Gazipaşa îlköğretim Okulu; 1-C, 2-C ve 3-C sınıflan deney grupları ve 50. Yıl îzzet Baysal İlköğretim Okulu; 1-C, 2-C ve 3-C sınıfları kontrol grupları üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada çözüm aranan problem“İlköğretim Okulu birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapıldığı grupla; problem çözmede geleneksel yöntemin uygulandığı grup arasında aritmetik problemlerini çözmedeki başarı yönünden nasıl bir fark vardır? Ayrıca; problem çözmedeki davranışların öğretimi, öğrencilerin matematik problemlerine ilişkin tutumlarında nasıl bir değişme meydana getirmektedir?”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırma problemi dört alt problemden oluşmuştur. Alt problemler şöyle ifade edilmiştir: 1. İlköğretim okulu 1. sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapıldığı grupla, problem çözmede geleneksel yöntemin uygulandığı grup arasında aritmetik problemlerini çözmedeki başarı yönünden nasıl bir fark vardır?11 2. İlköğretim okulu 2. sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapıldığı grupla, problem çözmede geleneksel yöntemin uygulandığı grup arasında aritmetik problemlerini çözmedeki basan yönünden nasıl bir fark vardır? 3. İlköğretim okulu 3. sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapıldığı grupla, problem çözmede geleneksel yöntemin uygulandığı grup arasında aritmetik problemlerini çözmedeki başarı yönünden nasıl bir fark vardır? 4. İlköğretim okulu 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapıldığı grup öğrencilerinin deneme öğretiminin sonundaki ve başındaki tutum ölçüleri arasında nasıl bir fark vardır? Bu değişme kontrol grubu öğrencilerindeki değişmeye göre nasıldır? Araştırmada ele alman problem ve alt problemlere ilişkin bilgiler, geliştirilen“Problem Çözme Testi 1, 2, 3”ve“Matematikle İlgili Düşünceler Anketi”ile elde edilmiştir. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular şu biçimde özetlenebilir: 1. İlköğretim okulu birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapılması problem çözmede uygulanan geleneksel yönteme göre aritmetik problemlerini çözmede etkili olduğu ve başarıyı arttırdığını göstermektedir. 2. İlköğretim okulu ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinde problem çözme ile ilgili davranışların öğretiminin yapılması matematiğe karşı olan tutumu manidar bir şekilde olumlu yönde değiştirirken, problem çözmede uygulanan geleneksel yöntemin matematiğe karşı olan tutumda manidar bir değişiklik meydana getirmemektedir. Hatta manidar olmasa bile ön test puanlarına göre son test puanlarında olumsuz yönde bir düşme olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research aimed at exploring the effects of integrating a problem-solving based unit into the instruction in regard to how it influences students' achievement at problem solving and their attitudes toward mathematics. The units covered in this research included one-operation arithmetic problems in the first grade using only addition or subtraction, or two-operation problems using addition and subtraction, all of which confined to the first 20 integers. One, two and three-operation problems using two-digit integers in the second grade and four-digit integers in the third grade were included in the research. The research was conducted with 3 experimental groups (1-C, 2-C, and 3-C classes) at Bolu Gazipaşa Primary School and 3 control groups (1-C, 2-C, and 3-C classes) at 50th Year izzet Baysal Primary School. The research question in this research was:“What differences exist between the experimental group which followed a problem- solving based method and the control group which followed the traditional method. In addition, the research aimed to find out whether using a problem-solving approach would change students”attitudes toward mathematics problems. The research question in this study included four sub-questions: 1. What kind of differences are there between the control group which followed a traditional instruction and the experimental group which followed a problem-solving based instruction in the first grade in regard to their achievement in solving arithmetic problems?IV 2. What kind of differences are there between the control group which followed a traditional instruction and the experimental group which followed a problem-solving based instruction in the second grade in regard to their achievement in solving arithmetic problems? 3. What kind of differences are there between the control group which followed a traditional instruction and the experimental group which followed a problem-solving based instruction in the third grade in regard to their achievement in solving arithmetic problems? 4. What kind of differences are there in experimental group students' attitudes toward mathematics observed in the pre-test and the post-test scores? How is this difference compare with the change in the attitudes of the control group? The data in this study were collected through“Problem Solving Tests 1, 2 and 3”and an Attitudes Toward Mathematics questionnaire. The findings obtained through statistical analyses of the data can be summarized as follows: 1. Integrating a problem-solving based unit into the instruction in the first, second, and third grades in elementary education is more effective than using traditional methods of instruction and it also increases student achievement. 2. It was observed that integrating a problem-solving based unit into the instruction in the first, second, and third grades results in significant changes in students' attitudes toward mathematics. The traditional method used in problem-solving did not show any significant changes in students' attitudes. On the contrary, though not significant, negative changes were observed between the pre-test and post- test scores of the traditional group.