Konaklama işletmelerinde çalışan personelin kişisel hijyen bilgi ve uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on knowledge and applications of personnel working in accomodation businesses related to personal hygiene
  1. Tez No: 205326
  2. Yazar: DİDEM URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL ŞİMŞEK, PROF.DR. NEVİN ŞANLIER, Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Halk Sağlığı, Home Economics, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu arastırmada, Mugla iline baglı Datça ilçesinde bulunan ve yaz aylarında (Temmuz-Agustos) faaliyet gösteren çesitli konaklama isletmelerinde çalısan personelin kisisel hijyen bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırma Mugla iline baglı Datça ilçesinde bulunan, toplam 27 konaklama isletmesinde çalısan ve arastırmaya katılmayı kabul eden, 113 erkek, 111 kadın toplam 224 personel üzerinde yapılmıstır. Verilerin toplanması amacıyla, personelin kisisel hijyen bilgi ve uygulamalarının tespitine yönelik 59 sorudan olusan anket formu kullanılmıstır. Personelin, degerlendirmeler sonucu, çogunlugunun kisisel hijyen ile ilgili uygulamayı gerçeklestiremedigi, dogru bilgiyi bilenlerin yüksek oranda uygulamayı da dogru yaptıkları, bilmeyenlerin ise tesadüfi olarak alıskanlıklarından ve kültürel özelliklerinden dolayı dogru uygulamayı yaptıgı bulunmustur. Personelin, çogunlugunun (% 74.1) burun hijyeni ve bakım yöntemini bildigi ve % 80.8'inin uyguladıgı, en az oranda (% 30.8) kulak hijyeni ve bakımına iliskin yöntemi bildigi ve % 19.6'sının uyguladıgı saptanmıstır. Arastırmadan elde edilen sonuçlar dogrultusunda, konaklama isletmelerinde çalısan personelin kisisel hijyen konusunda bilgi ve uygulamalarının yükseltilmesine yönelik gerekli önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been aimed to be determined of the knowledge and applications related to personal hygiene of personnel working in different accommodation businesses which are active in summer time (July-August) in Datça district of Mugla province. The research has been done in Datça district of Mugla province with 113 men and 111 women, totally 224 people, who have been working in 27 different accommodation businesses in this area and have accepted to participate in the research. A questionnaire including 59 questions has been used to determine the knowledge of personnel related to personal hygiene and their applications about this. As a result of evaluations, it has been found that most of the personnel could not have realized the application related to personal hygiene, people who know the right directions have done the application accurately in a high ratio, and people who do not know the right directions have done the right application by chance because of their habits and cultural qualifications. It has been determined that most of the personnel (74.1 %) have known nose hygiene and its care method and 80.8 % of them have applied it, and at the least ratio (30.8 %), they have known ear hygiene and method related to its care and 19.6 % of them have applied it. In accordance with the results obtained from the research done, it is suggested that it should be taken the necessary precautions in order to increase the knowledge and applications related to personal hygiene of personnel working in accommodation businesses.