Meslek yüksek okullarının büro yönetimi ve sekreterlik programlarında bilgi teknolojilerinin kullanım düzeylerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research to evaluate the level of usage of knowledge technology in vocational school of office management and secretaryship
- Tez No: 205325
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu arastırmada, meslek yüksek okulları bünyesinde bulunan, büro yönetimi sekreterlik programlarında bilgi teknolojisine yönelik sorunlar ele alınmıstır. Meslek yüksek okullarının büro yönetimi ve sekreterlik programlarında, bilgi teknolojilerinin, kurum, akademisyenler ve ögrenciler açısından degerlendirilmesi, arastırmanın genel amacını olusturmaktadır. Çalısmanın evrenini, 2006-2007 egitim-ögretim yılında MYO'ların büro yönetimi ve sekreterlik programlarında egitim alan ögrenciler ile bu okullarda görev yapan akademisyenler olusturmaktadır. Zaman yetersizligi, ekonomik güçlük ve kontrol güçlükleri gibi nedenlerle, veri toplama aracı olarak gelistirilen anket formları, evrenden yansız olarak seçilen örneklem üzerinde uygulanmıstır. Arastırma sonunda elde edilen bulgulara göre, ögrenciler ve akademisyenler, bilgi teknolojilerinin ve bilgi teknolojileri kullanım bilgisinin büro yönetimi ve sekreterlik alanında islerin kaliteli ve nitelikli yapılmasında önemli bir yere sahip oldugunu düsünmektedirler. Ögrenciler, bilgi teknolojileriyle ilgili bilgi ve becerilerini büyük ölçüde okullarından edinmektedirler. Bu nedenle, ögrenciler bilgi teknolojileriyle ilgili dersleri kesinlikle gerekli bulmaktadırlar. Bilgi teknolojilerinin, egitim-ögretim ihtiyaçlarını karsılamadaki yeterlilik algılaması ise ögrencilere ve akademisyenlere göre farklılık göstermektedir. Ögrencilerin büyük bir kısmı, ögretim elemanlarının bilgi teknolojileri konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip oldugunu düsünmektedirler. Ögrencilerin en sık kullandıgı bilgi teknolojisi unsuru cep telefonu iken, akademisyenlerin en sık kullandıgı bilgi teknolojisi unsuru, bilgisayardır.
Özet (Çeviri)
In this research, the problems about the knowledge wage of office management and secretaryship programs in vocational schools are discussed. The main target of this research is to evaluate the knowledge technology in vocational school of office management and secretaryship in respect of organization, academicians and students. The scape of the research is consist of the students, who are educating in vocational school of office management and secretaryship and academicians who are working in these schools between the years of 2006-2007. Because of the reasons such as lack of time, economic problems and control problems, the questionnaire is applied to samples who are picked up randomly in related scape. According to the results of research, both students and academicians think that knowledge technology and its usape have an important role in office management and secretaryship for doing well-qualified works. The students get the knowledge and abilities about knowledge technology mostly from their schools. For that reason, the students think that the lessons about knowledge technology is really necessary. However, the students and academicians have different quantity percentage of perception about knowledge technology to meet the needs of education. Most of the students think that lecturers have enough knowledge and ability about knowledge technology. The students frequently use mobile phone as knowledge technology whereas academicians frequently use computer as knowledge technology.