Az Gören Öğrencilerin eğitiminde Bilgisayar Destekli Eğitim Programının Görsel Algı Becerilerinin Gelişimine Etkisi
Effect of computer aided education program on visual perception development of visually disabled students
- Tez No: 205331
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısmada az gören ögrencilerin egitimi için hazırlanan bilgisayar destekli egitim programının, ögrencilerin görsel algı becerilerine etkisi incelenmistir. Arastırma uygulaması Ankara Yenimahalle lçesi Mitat Enç Görme Engelliler lkögretim Okulu ögrencileri üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada ölçme aracı olarak Frostig Görsel Algı testi kullanılmıstır. Hazırlanan bilgisayar destekli egitim materyali Frostig tarafından belirlenen bes görsel algı basamagına uygun olarak, görsel algı gelisimi destekleyecek sekilde tasarlanmıstır. Yansız olarak seçilen kontrol ve deney gruplarına ön test olarak Frostig Görsel Algı testi uygulanmıstır. Daha sonra kontrol grubu normal egitimine devam ederken deney grubuna hazırlanan bilgisayar destekli egitim programı uygulanmıstır. Sürecin sonunda deney ve kontrol grubuna sontest olarak Frostig Görsel Algı testi tekrar uygulanmıstır. Arastırmada elde edilen sonuçlar degerlendirildiginde; test genelinde alınan puana göre iki grubun sontestleri arasında anlamlı bir fark olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of a computer aided education program for semi-blind students on ability of visual perception is investigated. Application is performed with students of Mithat Enç Visually Disabled Primary School in Yenimahalle, Ankara. Through this research, Frosting Visual Perception test is applied. Computer aided education material is designed in accordance with the five perception steps stated by Frosting for supporting of visual perception development. Frosting visual perception test is applied for pre-test to unbiased selected control and experiment groups. In the following step, prepared computer aided education program is applied to the control group during normal education. In the last step, Frosting visual perception test is re-applied to the control and experiment groups. In evaluation of the results, no significant difference is measured in general for the last step tests, among both groups.