Web ortamında problem temelli öğrenmede farklı geribildirim stratejilerinin ve internet kullanımına yönelik tutumun öğrenme üzerindeki etkisi
The effects of different types of feedback strategies and attitudes of students towards internet on learning in web-mediated problem-based learning
  1. Tez No: 205347
  2. Yazar: ERHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu arastırmada, Web Ortamında Problem Temelli Öğrenmede farklı geribildirim stratejilerinin ve internet kullanımına yönelik tutumun öğrencilerin akademik basarıları açısından öğrenme üzerindeki etkileri incelenmistir. 2x2 deneysel desenin kullanıldığı arastırmada arastırmacı tarafından hazırlanan ?Excel Öğreniyorum? isimli yazılımdan yararlanılmıstır. 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında Kırsehir Yusuf Sıddık Demir Anadolu Lisesi 9. sınıfa devam eden 40 öğrenci yansız atama yoluyla iki gruba ayrılmıstır ve arastırma bu öğrenciler üzerinde yürütülmüstür. Söz konusu iki gruptan birincisine çevirimiçi doğrulayıcı geribildirim ve ikincisine de çevirimiçi yapıcı geribildirim stratejisi uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of different types of feedback strategies and attitudes of students towards internet on learning in web mediated problem based learning were investigated. In the experimental research, a coursware called ?Excel Öğreniyorum (I am learning Excel)? which was prepared by the researcher was used. Totaly 40 students from Kırsehir Yusuf Sıddık Demir Anatolian High School were selected for the research in 2006-2007 second semester. The students were randomly devided into two groups. The first group was given online confirmative feedback and the second was given online constructive feedback during the training period.