İşletmelerin uluslararasılaşması ve küresel markalaşma: Dyo uygulaması
Internationalization of companies and global branding: Dyo application
- Tez No: 205381
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans Projesiİşletmelerin Uluslararasılaşması ve Küresel Markalaşma: DyoUygulamasıSeda AVCIDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüİşletme Ana Bilim DalıUluslararası İşletmecilik ProgramıTüm dünyada işletmelerin uluslararası hale gelme eğilimi her geçengün artış göstermektedir. Gerek gelişmiş gerekse de gelişmekte olan ülkelerolsun firmalar uluslararasılaşma çabası içine girmektedirler. Firmaları buçabaya iten, çeşitli çevresel, ekonomik ve ülkelerden kaynaklanan nedenlersöz konusudur.Uluslararası pazarlar, tehditleri ve fırsatları beraberinde bünyesindebarındırmaktadır fakat ulusal sınırlar ile yetinmeyip dışa açılmak isteyenfirmalar, riskleri göze alıp bu zorlu yarışa girmektedirler.Son dönemlerde güncel olan bir diğer konu ise `Küreselleşme' dir.Firmalar hayatta kalabilmek, kar fırsatları elde etmek, müşterileri küreselleştiğiiçin küreselleşme çabası içine girmektedirler. Ulusal sınırların ötesinde dünyastandartlarında ürün ve hizmet üreten firmalar markaları ile neredeyse tümdünyaya hitap etmektedirler fakat bu standartta bir dünya markası olmak çokda güç bir konudur. Küresel markaların belli şartları ve küresel markaolabilmeleri için çeşitli faktörler mevcuttur. Bunun yanında küreselleşmenindezavantajlarını minimize edecek marka stratejileri geliştiren firmalar, bustratejiler doğrultusunda markalarının dış pazarlarda başarıylatutundurulmasına yönelik çalışmaktadırlar.Bu tezde, uluslararasılaşma yolunda önemli adımlar atmış olan veküresel marka olma yolunda yine emin adımlarla ilerleyen bir firma olmasınedeniyle DYO örnek uygulamam olarak ele alınmıştır.ANAHTAR KELİMELER:1) Uluslararasılaşma, 2) Küresel Marka, 3) Marka, 4) Turquality Projesi,5) Dyo Boya Fabrikaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Degree With ThesisInternationalization Of Companies and GlobalBranding:Dyo ApplicationDokuz Eylül Üniversitesiİnstitute of Social SciencesDepartment of International Business AdministrationIn all Around the world, the tendency of the world to be international isincreasing all the time. Both the developed and emergent countries struggleto be international. There are some different reasons about environment,economy and countries that force companies to be international.International markets, contains both opportunities and threats but thecompanies which are not contented with national borders and want to goabroad, go in for this race by being aware of risks.Nowadays, another current topic is `Globalization?. Companies want tobe global inorder to survive, achieve profit opportunities and bacause ofcustomers? globalization. Companies which produce products and serviceswith global standarts beyond the national borders address almost all theworld but it is a very difficult subject to be a world brand with these standarts.There are some conditions and factors for brands to be global. Besides that,the companis which develop brand strategies to minimize disadvantages ofglobalization, work for inorder to make a successful impression in theinternational markets.In this thesis, Dyo brand which took important steps on the way ofinternationalization and goes on taking certain steps on the way ofglobalization is discussed.KEY WORDS:1) Internationalization, 2) Global Brand, 3) Brand, 4) Turquality Project,5) Dyo Paint Factories,