Bursa ilinde bulunan ilköğretim okullarına bağlı anasınıflarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile anasınıflarına devam eden çocukların anne-babalarının kurumun fiziksel güvenliğine ilişkin görüşleri
Point of views of the directors and teachers of the primary education schools in the city of Bursa and the parents of the pupils attend pre-primary classes abouth the physical securty of their institution
- Tez No: 205395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN GÜRSOY, Y.DOÇ. HATİCE POYRAZ, Y.DOÇ. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu arastırmanın amacı; Bursa linde Bulunan lkögretim Okullarına Baglı Anasınıflarında Görev Alan Yönetici Ve Ögretmenler le Anasınıflarına Devam Eden Çocukların Anne-babalarının Kurumun Fiziksel Güvenligine liskin Görüslerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Arastırmanın örneklemine, Bursa ilinde bulunan ilkögretim okullarına baglı anasınıfları tesadüfi örnekleme yoluyla seçilmistir.Toplam 121 ilkögretim okullarına baglı anasınıfı ve bu kurumlarda çalısan 121 yönetici, 171 ögretmen ve bu kurumda egitim gören çocukların anne-babaları (550 kisi) alınmıstır.Veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen anket formu uygulanmıstır.Arastırma bulgularının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıs , ayrıca pearson Ki-Kare Testi ve Fishers Exact Testi uygulanmıstır.Analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıstır. Genel olarak arastırma sonucunda:Yönetici, Ögretmen ve Anne-babaların fiziki güvenlik konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıgı görülmektedir.Özel okullarda genellikle giris kapısında giris çıkısları güvenlik görevlisi kontrol etmektedir.Ögretmenlerin ziyaretçileri içeriye galos giydirerek aldıkları ve resmi okullarda ögretmenlerin güvenlik konusu ile ilgili egitim almadıkları saptanmıstır.Anne-babaların kurumun fiziksel güvenligine çok fazla dikkat etmedikleri ve genelde bir problem ile karsılastıklarında ögretmenler ile iletisim kurdukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal opinions of both teachers and administrators of kindergartens that are part of primary schools in Bursa, and parents whose children attend to those kindergartens, about physical safety of these institutions.As a sample of the study,kindergartens in primary schools in Bursa have been selected randomly.121 administrators and 171 teachers from a total of 121 primary schools and 550 parents whose children are studying in those schools have selected for the study.As an instrument a survey developed by the researcher has been used.In addition Pearson?s Chi-Sguare test and Fisher?s exact test have been applied.Analyses have been conducted by using SPSSprogram. At the end of the study general findings indicate that:Administrators, teachers and parents do not have adeguate information about physical safety.n private schools generally a security officer controls the entrance and exit.It has been observed that teachers accept visitors after they maket hem wear galoshes and it has been determined that in official schools teachers do not care much about physical safety of the institutions and they contact with the teachers when they face a problem.