Mesleksel müzik eğitimi veren kurumlarda ulusal müzik kültürüne dayalı başlangıç piyano eğitimine ilişkin öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
Opinions of teachers on beginning piano education depending on national music culture at vocational music education institutions (The case of Ankara province)
  1. Tez No: 205407
  2. Yazar: CEREN GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu arastırma ile, Ankara'daki mesleksel müzik egitimi veren kurumlarda görevli piyano ögretmenlerinin ulusal müzik kültürüne dayalı baslangıç piyano egitimine iliskin görüsleri belirlenmistir. Arastırmanın evrenini, Ankara'daki mesleksel müzik egitimi veren kurumlarda 2006-2007 Egitim-Ögretim yılında görevli piyano ögretmenleri olusturmaktadır. Arastırmada evrenin tümüne ulasılabildigi için örneklem alınmamıstır. Bu arastırma kapsamında, piyano ögretmenleri için yapılanmıs görüsme formu kullanılmıstır. Görüsme formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolastırılmıstır. iii Arastırma sonucunda, piyano ögretmenlerinin, baslangıç piyano egitiminde kullandıkları kaynak kitaplara, baslangıçta kullanılabilecek kaynak kitaplarda ve yardımcı kitaplarda ulusal müzik kültürümüzün ögelerine yer verilmesi gerektigine ve böyle bir kitabın nasıl olması gerektigine iliskin görüsleri saptanmıstır. Arastırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In the research, the opinions of piano teachers, who work at vocational music education institutions in Ankara, concerning the beginning piano education depending on national music culture are indicated. The research is based on the piano teachers who have been working at vocational music education institutions in Ankara in 2006-2007 Academic year. Having gained all the research groups, there was no need to take sample. Structured interview documents have been used for the piano teachers in this research. The information gained by the interview document has been figured using frequencies and percentages. v At the end of the research, the opinions of piano teachers about the beginner books they have been using recently are put forward and it has been determined that beginner books depending on our national music culture for the beginning piano education should be written according to views of piano teachers and ideas have been suggested about what aspects those books should have. Suggestions put forward are presented depending on the results at the research.