Yeni sosyal bilgiler öğretim programına göre hazırlanan sosyal bilgiler ders kitaplarındaki anlatım teknikleri ve öğrencilerin akademik başarılarına etkileri
The narrative techniques in new social science lesson books that are prepared for new educational programmes and their effect on academical success of the students
- Tez No: 205406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu arastırmada, ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi ?Demokrasinin serüveni? ünitesinin ?Her zaman Türk kadını ile birlikteyiz? konusunun çesitli anlatım teknikleri ile islenisi ve bunun öğrencilerin akademik basarılarını nasıl etkilediği saptanmaya çalısılmıstır. Deneysel yöntemin uygulandığı arastırma, 2006?2007 eğitim ? öğretim yılı bahar döneminde Denizli ili, Çal ilçesinde yürütülmüstür. Birbirine denk dört grup belirlenmistir. Grupların her birine farklı anlatım teknikleri ile hazırlanmıs bir metin verilmistir. Öğrencilere uygulama yapıldıktan sonra basarı testi uygulanmıstır. Çalısma sonucunda elde edilen nicel veriler bilgisayar SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences) programı kullanılarak değerlendirilmistir. Arastırma sonucunda, 2006 ? 2007 Eğitim ? Öğretim yılında okullarda kullanılan yeni programa göre hazırlanmıs ders kitaplarındaki anlatım teknikleri incelendiğinde anlamlı bir fark olduğu tespit edilmistir. Arastırma sonucunda, anlatım tekniklerine göre hazırlanmıs metinlerin uygulandığı gruplar arasında da basarıları bakımından anlamlı bir fark bulunmustur. Arastırmada çıkan sonuçlar öğrenci basarı testi ile desteklenmistir. Ders kitabı yazımında kullanılan teknikler nelerdir? Farklı anlatım teknikleri v ile hazırlanmıs bir konu öğrencileri nasıl etkilemektedir? Hangi teknikle hazırlanan metin öğrenciler üzerinde daha etkili olmaktadır? Arastırmada bu sorulara çözüm önerileri sunulmaya çalısılmıstır. Bunların yeni hazırlanacak ders kitaplarının yazımında kullanılması ve literatürdeki önemli bir bosluğun doldurulması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it is tried to establish a process used with different kinds of narrative techniques and how they effect the academic success of the students by applying these techniques to the theme called, ?We are always with the Turkish woman? deal with in the unit ?The Adventure of democracy? in the social science subject of the 6 th grade at secondary school. The experimental research method was applied located in the town Çal of Denizli in the spring term of the 2006-2007 educational year. It was found that there wasn?t any significant difference between the groups, in other words; the group recorded an equal level. A written test which prepared with different narrative techniques was given to each groups. The test was applied to the students after the application of these written texts. The quantitative data obtained at the end of the studies were evaluated by using the computer program SPSS. At the end of the research in the new lesson books that prepared in accordance with the 2006/2007 educational term programme the narrative tecniques are examined, and meaningfull differences are found. At the end of the reseach, there have been some differences among the groups that use the texts about the narrative techniques. The results that found are supported by student success tests. What are the techniques used while writing a course book? How dose a topic / theme prepared with different narrative tecniques influence / effect on the students? Which technique used in a written text is more effective on the students? In this research, it is tried to present answers with advisable solutions to these questions. It is hoped that these techniques would be used in preparing new course books and would fill in an important gap in the literature.