Özel beden eğitimi ve spor tesislerinde görev yapan antrenörlerin sporda çocuk koruma yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of coaches' competence in child protection in private physical education and sports facilities
- Tez No: 961992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ CAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Spor, bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerini destekleyen önemli bir etkinlik alanıdır. Ancak, spor ortamlarında çocukların korunması, özellikle hassas gruplar için kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırmada, özel beden eğitimi ve spor tesislerinde görev yapan antrenörlerin çocuk koruma yeterliliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul ilindeki özel spor tesislerinde çalışan toplam 301 antrenör ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 144'ü kadın, 157'si erkektir. Veri toplama aracı olarak, Bayansalduz vd. (2022) tarafından geliştirilmiş“Sporda Çocuk Koruma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-30 programı ile yapılmış ve ölçeğin alt boyutları arasında farklı değişkenlere göre anlamlı ilişkiler incelenmiştir. Araştırma bulguları, antrenörlerin çocuk koruma yeterliliklerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve hizmet süresi gibi demografik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebildiğini ortaya koymuştur. Eğitim düzeyinin artışıyla birlikte, çocuk koruma yeterliliği algısında ve uygulamalarında belirgin bir iyileşme gözlenmiştir. Ayrıca, medeni durumun da çocuk koruma farkındalığı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, spor tesislerinde çocuk koruma politikalarının geliştirilmesi, antrenör eğitim programlarının güçlendirilmesi ve çocukların daha güvenli bir spor ortamında bulunmalarını destekleyecek stratejilerin oluşturulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sports play a crucial role in supporting individuals' physical, mental, and social development. However, ensuring the safety and protection of children in sports environments is of paramount importance, especially for vulnerable groups. This study aims to evaluate the competence of coaches working in private physical education and sports facilities regarding child protection. The research was conducted with a total of 301 coaches employed in private sports facilities in Istanbul, comprising 144 women and 157 men. As a data collection tool, the“Child Protection in Sports Scale,”developed by Bayansalduz et al. (2022), was utilized. The data were analyzed using the SPSS-30 program, and significant relationships among the scale's sub-dimensions were examined based on various demographic variables. The findings revealed that coaches' competence in child protection varies depending on demographic factors such as gender, age, education level, and years of service. A significant improvement in child protection competence and practices was observed with an increase in education level. Furthermore, marital status was also found to influence child protection awareness. The results suggest the necessity of enhancing child protection policies in sports facilities, strengthening training programs for coaches, and developing strategies to ensure safer sports environments for children.