Endüstri meslek liselerinde elektronik öğretiminde proteus benzetim yazılımının öğrenci başarısına etkisi
The effect of proteus simulation software on students achievement in teaching electronics at technical high schools
  1. Tez No: 205417
  2. Yazar: SERPİL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu arastırmanın amacı, Atölye ve Laboratuvar Uygulamaları dersinde, ?Temel Lojik Kapılar? konusunda PROTEUS benzetim yazılımının akademik basarı üzerindeki etkisini ve ögrencilerin bu yazılım hakkındaki görüslerini tespit etmektir. Arastırmanın örneklemini, 2006 ? 2007 egitim ? ögretim yılında Bolu ili Mudurnu ilçesi Çok Programlı Lisesi (ÇPL) 10. sınıfta ögrenim görmekte olan 16 kisilik ögrenci grubu olusturmaktadır. Çalısmada son-test kontrol gruplu deneme modeli uygulanmıstır. Deney grubundaki ögrencilere bilgisayar ortamındaki benzetim programı, kontrol grubundaki ögrencilere ise geleneksel deney yöntemi uygulanmıstır. Benzetim yazılımı ve geleneksel laboratuvar uygulamaları haftada dört saat olarak toplam dört hafta boyunca uygulanmıstır. Uygulama sürecinde ögrencilere çalısma yapragı verilmis ve uygulamanın belirtilen islem basamaklarına göre tamamlanmaları istenmistir. Ögrencilerin Atölye ve Laboratuvar Uygulamaları dersindeki uygulamalar sonrasındaki akademik basarılarını ölçmek üzere arastırmacı tarafından bir basarı testi gelistirilmistir. Deney ve kontrol grubundaki ögrencilerin son-test sonuçları arasında anlamlı bir fark olup-olmadıgını incelemek üzere iliskisiz örneklemler için t-testi kullanılmıstır. Ögrencilerin görüslerini belirlemek üzere toplanan sayısal ortamda kayıtlı olan görüsme verileri yazıya dökülmüs, daha önceden görüsme formunda ortaya konan temalar dogrultusunda özetlenmis ve yorumlanmıstır. iii Arastırma sonucunda, ?Temel Lojik Kapılar? konusunda PROTEUS yazılımının geleneksel deney yöntemine alternatif bir uygulama olarak kullanılabilecegi ortaya çıkmıstır. Ayrıca, ögrencilerin görüsleri dogrultusunda, PROTEUS benzetim yazılımının ögrencilerin derse karsı ilgi ve özgüvenlerini arttırdıgı, zamandan ve maliyetten tasarruf sagladıgı ve elektrige çarpılma olasılıgını ortadan kaldırdıgı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of PROTEUS, simulation software, on students? academic achievement at ?Basic Logical Ports? unit in the Training and Laboratory Applications course, and to state the students? views regarding the software. A cohort of 16 students at 10th grade from Multi-program High School in Mudurnu, Bolu during the 2006?2007 academic year participated in this study. In this study, the randomized post-test only control group design was implemented. While the students in the experimental group used the computer simulation software, students in the control group received the course with traditional laboratory instruction method. Both groups of students were instructed totally in four weeks with four hours at each week. Study guides were distributed to the students and they were asked to follow the steps of the process while implementing the applications. To assess the knowledge students gained in the end of the Training and Laboratory Applications course, an achievement test was developed by the researcher. For the independent samples, t-test was employed to assess whether there were statistically significant differences between the post-test scores of students in the experimental and the control group. The data were collected and stored in the v digital environment to reveal the views of students were transcribed, summarized and interpreted through the pre-determined themes introduced in the interview form. The results revealed that PROTEUS could be used as an alternative to the traditional laboratory applications in the ?Basic Logical Ports? unit. In addition, it is possible to conclude that, through the views of students, PROTEUS increased students? interest and self-confidence in the course, contributed to savings in terms of time and cost, and eliminated the probability of electric shock.