Antitüberküloz ilaçların polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine in vitro etkisinin araştırılması
An in vitro investigation of the effect of antituberculous drugs on functions of polymorphonuclear leukocyte
- Tez No: 158192
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN, PROF. DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
1. ÖZET Çalışmamızda sağlıklı gönüllülerden elde edilen polimorf nüveli lökositleri (PNL) terapötik serum konsantrasyonlarında antitüberküloz ilaçlar (izoniazid [(INH)], rifampisin [RİF], pirazinamid [PZA], etambutol [EMB], streptomisin [S], amikasin [A], ofloksasin [OF], protionamid [PRT], sikloserin [SKL]) ve farklı kombinasyonları ile inkübe ederek PNL fonksiyonları üzerine etkileri in vitro ortamda araştırıldı. PNL'lerin fagositik aktivitesinde PRT, A, OF, İNH+RİF+S kombinasyonu, A+OF kombinasyonu, A+OF+SKL kombinasyonu ve A+OF+SKL+PRT+EMB kombinasyonu ile kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı artma bulundu (p0,05). PNL fonksiyonlarında OF ile A+OF kombinasyonuna göre istatistiksel olarak anlamlı artma saptandı (p0,05). Sonuç olarak; bazı antitüberküloz ilaçların tek basma veya kombine halde PNL fonksiyonlarını artırdığı izlendi, ancak kombinasyonlarda sinerjik veya aditif etki gözlenmedi. Elde edilen sonuçların klinik kullanım ile ilişkisini değerlendirmek için sağlıklı ve tüberküloz ile infekte kişilerde in vivo çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. İlaç danışmanlığında ve rasyonel ilaç kullanımında klinik eczacıların önemli görevleri dikkate alındığında bu tür çalışmalarda rol almalarının faydalı olacağım düşünüyor ve yaptığımız çalışmanın klinik eczacılara ve hekimlere yararlı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY AN IN VITRO INVESTIGATION OF THE EFFECT OF ANTITUBERCULOUS DRUGS ON FUNCTIONS OF POLYMORPHONUCLEAR LEUKOCYTE The aim of the study was to investigate antituberculous drugs effects on functions of polymorphonuclear leukocyte (PMN) in vitro. PMNs obtained from healthy volunteers was incubated with antituberculous drugs (isoniazid |TNH], rifampin [RIF], pyrazinamide [PZA], ethambutol [EMB], streptomycin [S], amikacin [A], ofloxacin [OF], prothionamide [PTH] and cycloserine [CyC]) and different combinations at therapeutic serum concentrations. Phagocytic activity of PMNs was significantly increased by PTH, A, OF, INH+RIF+S combination, A+OF combination, A+OF+CyC combination and A+OF+CyC+PTH+EMB combination when compared with the control (p0,05). Functions of PMN were significantly increased by OF when compared with A+OF combination (p0,05). In conclusion, some antituberculous drugs alone or in combination enhanced PMN functions, although in combination no additive or synergistic effects were detected. We believe that our findings need to be supported by in vivo studies to be conducted on healthy subjects, and patients with tuberculosis. Taking into consideration the important role of clinical pharmacist in drug information and rational drug use, we believe that clinical pharmacists' involvement in such studies would be beneficial. We believe that our investigation will help both pharmacists and physicians.