Anlamlı öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli 7. sınıf fen bilgisi dersi için hazırlanan bir ders yazılımının öğrencilerin akademik başarısına ve kalıcılığa etkisi
The effect of the software based on meanningful learning approach and assisted computer prepared for science course on the seventh grade students' academic achievement and retention
  1. Tez No: 205462
  2. Yazar: ARİFE İNCİ KURT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, anlamlı öğrenme yaklaşımına dayalı bilgisayar destekli 7.sınıf Fenbilgisi dersi için hazırlanan bir ders yazılımının öğrencilerin akademik başarısına ve kalıcılığaetkisi araştırılmıştır.Çalışma 2004-2005 öğretim yılında Cebesoy ilköğretim okulundaki 7. sınıf öğrencileriile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi otuz beşi Deney-1, otuz beşi Deney-2 ve otuz beşikontrol grubu olmak üzere yüz beş öğrenciden rasgele seçilerek oluşturulmuştur. Kontrolgrubuna geleneksel yöntem uygulanırken, Deney-1 grubuna anlamlı öğrenme yaklaşımınadayalı klasik yöntem,Deney-2 grubuna ise bilgisayar destekli anlamlı öğrenme uygulamalarıyaptırılmıştır.Araştırma sonunda Deney-1, Deney-2 ve kontrol grupları arasından öğrencilerinakademik başarıları açısından Deney-2 grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuş, öğrenilenlerinkalıcılığı açısından ise Deney-1 ve kontrol grubu arasında Deney-1 grubu lehine, Deney-1 veDeney-2 grubu arasında ise Deney-2 grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Anlamlı Öğrenme, Fen ve Teknoloji Okuryazarlığı, BilgisayarOkur yazarlığı ,Fen Eğitimi, Eğitim Teknolojisi
Özet (Çeviri)
The study covers the effect of the software based on meaningful learning approach andassisted computer prepared for Science Course on the seventh grade students? academicachivement and retention.The study was conducted with seventh grade Cebesoy primary school students. Thesubject of this study was conducted upon one hundred five students chosen with randomlymethod. Thirty five students of this sample conducted experimental group one, thirty fivestudents of this subject conducted experimental group two and thirty five students of thissample conducted control group. While traditional method was applied for the control group,classical method based on meaningful learning was applied for the experimental group one.Besides this, computer assisted based on meaningful learning applications was realized for theexperimental group two.It has been found that there was a significant difference in terms of academic successbetween control groups and experimental groups.In terms of student?s permanence, thesignificant difference between control group and experimental group one was favour ofexperimental group one, the significant difference between experimental group one andexperimental group two was favour of experimental group two.Keywords : Meaningful Learning, Scince and Techonogy Literacy, ComputerLiteracy, Science Education, Education Technology