Çevre sorunları ile ilgili bazı kavram yanılgılarının yapılandırılmış grid ile belirlenmesi ve giderilmesinde yapılandırıcı yaklaşıma dayalı bilgisayar destekli öğretimin etkisi (Muğla Üniversitesi örneği)
Determination of some misconceptions about environmental problems and investigation of the effects of constructivist approach-based computer-assisted teaching on the extermination of these misconceptions with structured grids (The case of Muğla University)
  1. Tez No: 274873
  2. Yazar: GÜLFEM DİLEK YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanların son yıllarda ?doğayla ele ele? ilkesinden uzaklaşarak, doğada bulunan kaynakları bilinçsizce ve doğaya zarar vererek kullanması, çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur ve yeni ilköğretim programında (MEB, 2006) ?Doğacı? bireyler yetiştirmek hedefi önem kazanmıştır. İlköğretimin ikinci kademesinde görev yapacak olan Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin bu hedefi gerçekleştirebilmeleri için, çevre konusundaki doğru bilgileri öğrencilere etkili yöntemlerle aktarabilmesi önemlidir. Ancak Fen ve Teknoloji öğretmenleri çevre sorunları konusunda birtakım kavram yanılgılarına sahip olabilmektedirler.Araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının günümüzde önemli bir yeri olan çevre sorunlarına yönelik kavram yanılgılarının yapılandırılmış grid tekniği ile tespit edilerek, yapılandırıcı yaklaşıma dayalı bilgisayar destekli öğretimin kavram yanılgılarının giderilmesine etkisini belirlemektir. Araştırma, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 3. sınıf öğretmen adayları (N=60) ile yürütülmüştür. Öğretmen adaylarının ?Çevre sorunları? konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla, yapılandırılmış grid kullanılmıştır. Kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılarak, deney grubunda yapılandırıcı yaklaşıma dayalı bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda ise bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile öğretim yapılmıştır.Elde edilen verilerin analizleri sonucunda, kontrol ve deney grubu öğretmen adaylarının benzer kavram yanılgılarına sahip oldukları, çevre sorunlarının nedenlerini ve sonuçlarını diğer çevre sorunlarıyla karıştırdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, humans distanced themselves from the principle of living ?hand in hand with the nature?, they unconsciously exploited the natural resources and harmed it, and these led to emergence of new environmental problems; hence, training ?Environmentalist? individuals in new elementary school programs (MEB, 2006) gained great importance. Therefore, it is of great importance to train prospective science and technology teachers equipped with the skills required to convey environmental information to students correctly by using proper methods. Yet, elementary science and technology school teachers may have some misconceptions in subject of environmental problems.The purpose of the present study is to determine some of the misconceptions about environmental problems and investigate the effects of constructivist approach-based computer-assisted teaching on the extermination of these misconceptions with structured grids. Using pre-test post-test control group design, the study made use of the constructivist approach-based computer-assisted teaching in the experimental group and only computer-assisted teaching in the control group.As a result of the analysis of the data, it was found that the pre-service teachers both in the experimental and in the control groups have similar misconceptions, and they confused the results and consequences of environmental problems with other environmental problems. At the end of the experimental study, significant difference in achievement favoring the experimental group was found (p < 0.05). In teaching carried out based on the constructivist approach-based computer-assisted method, it was found that the pre-service teacher became more successful and they achieved more reduction in their misconceptions when compared to the control.