Adana Arkeoloji Müzesi'ndeki Helenistik ve Roma dönemleri, Terrecotta figürlerinin yapım tekniklerinin araştırılması ve uygulanması
A research on the construction technique of the Hellenistic and Roman terracottas in the Adana Museum and the application of the technique
- Tez No: 205504
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Seramik Mühendisliği, Archeology, Ceramic Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Pişirilmiş toprak (terracotta) objelerin varlığı Anadolu'dabinlerce yıl öncesine dayanır. Arkeologların M.Ö. 8000 ile 5.500arasına yerleştirdikleri Neolitik dönemde Anadolu, yeryüzü tarihininöncüsüdür.Pişirilmiş toprak heykeller, Araştırma neticesine göre,Anadolu'da seramikli dönemin başlangıcından günümüze kadarinsanın yaşam kültürüne paralel bir gelişme göstermiştir. İnançdünyasındaki değişim, elde tek tek yapılan pişirilmiş toprak tanrı,tanrıça ve kutsal sayılan hayvan heykellerinin birden fazla yapılmasınızorunlu hale getirmiştir. Dolayısıyla o dönemin sanatçısı aynıheykelden birden fazla yapabilmek için kalıp alma ve kalıptan üretimyöntemlerini geliştirmiştir.Tez çalışmasının temel konusunu oluşturan pişirilmiş toprakheykeller, Helenistik (M.Ö 330-30) ve Roma (M.Ö 30- M.S.330)dönemlerinde yapım tekniği açısından en üst seviyesine ulaşmıştır.Heykel çoğaltma yöntemi olarak baskı tekniğinin geçmişi milatöncesi dönemlere kadar uzanırken, döküm tekniği günümüzden üçvyüz yıl kadar öncesine tarihlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı,Adana Arkeoloji Müzesi'nde bulunan pişirilmiş toprak heykellerinincelenmesi ve daha önce ortaya konulan bilimsel çalışmalarla yenibulguların karşılaştırılması ile antik heykel yapım teknikleri anlayışınayeni bir boyut kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
History of baked clay (terra cotta) objects in Anatolia goes backthousands of years before. Anatolia was the pioneer of the history ofcivilization in the Neolithic period of 8000 - 5.500 B.C.Baked clay statues have evolved together with the humancivilization from the beginning of the ceramic ages to the present day.The change in human belief required that multiple production of somecertain god, goddess and sacred animal statues from baked clay. Thatis when the early artists began to make moulds in order to reproducetheir works.The baked clay statuettes in my work have reached theirhighest artistry in the Hellenistic (330-30 B.C.) and the Roman (30B.C-330 A.D.) periods.While the technique of pressing clay into moulds goes back atleast two thousands year before, it is believed that silting has notbegun until three hundred years before the present day. The principalaim of this work is to examine some certain statuettes in the AdanaviiArchaeology Museum and make comparisons between the existinginformation on the ancient statue making techniques and shed somenew light on ancient statue making techniques.