Yıldız Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu stratejik planlama çalışması
Strategic planning of Yıldiz Technical University, Vocational School of Foreign Languages
  1. Tez No: 205519
  2. Yazar: MELTEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu,Temel İngilizce Hazırlık Bölümü'nün stratejik planlamasını yapmaktır. Araştırma için alanyazın taraması ile öncelikle stratejik planlama kavramı,süreç ve modelleri hakkında nitel veritoplanmış ve Hunt, Oosting, Stevens, Loudon ve Migliore'nin eğitim örgütleri için önerdiğisüreç basamakları izlenerek Yıldız Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Temelİngilizce Hazırlık Bölümü'nün stratejik planlaması yapılmıştır. Bu süreç basamakları çeşitliteknik, araç ve analizleri de kapsamaktadır.Araştırmada, eğitim örgütleri için en yaygın olarak kullanılan süreçler ve modellertanıtılmış ve kullanılan sürecin her basamakta içermesi gereken konular detaylandırılmıştır.Temel İngilizce Hazırlık Bölümü'nün yapısı, operasyon ve hizmetlerini yürütmemekanizmaları hakkında toplanan verilerle genel amaç, politika ve ilkeleri, misyonu, vizyonuve mevcut durum tablosu belirlenmiş ve gelecek, bir ile üç yıl ağırlıklı olmak üzere, beş yılvadeli planları, stratejileri, hedef ve hedeflerin eylem planları belirlenmiştir.Sonuç olarak, kurum eğitim öğretim, öğretim kadrosu, yönetim, bina, alt yapı ve bütçekonularını ilgilendiren pek çok gelişimi ve iyileşmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prepare the strategic plan document of Basic EnglishDepartment, School of Foreign Languages, Yıldız Technical University.In this study, the qualitative data was collected about the concepts, processes and themodels of strategic planning. Following the steps from `Strategic Planning for HigherEducation? by Hunt, Oosting, Stevens, Loudon and Migliore, the strategic planning for BasicEnglish Department was prepared . These processes include some series of techniques, toolsand analyses. The most widely used and proposed models and processes were described andthe details of which the steps may include were stated.Main purposes, policies, values, mission, vision and present situation of the institutionwere defined based on the collected data of the structure, the mechanisms of operations andservices of the department. Plans, strategies, objectives and action plans were defined withthe five year plan, in which the one to three years are mainly focused on.As a result, the institutional perspective aims at many future changes for improvementand development including subjects such as educational programmes, staff, building andbudget.