Devlet ilköğretim okulu birinci kademe dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenirken kullandıkları öğrenme stratejileri
Language learning strategies of the fourth grade students in a state primary school while learning English
  1. Tez No: 219285
  2. Yazar: VOLKAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son otuz yıl içinde yabancı dil ögrenme stratejileri üzerine yapılan çalısmalarda büyük ilerlemeler kaydedilmistir. Bu alanda yapılan arastırmalarda hem kuram hem de uygulama açısından basarılı sonuçlar elde edilmistir. Yapılan çalısmaların büyük bir kısmı yetiskinler üzerinde odaklanırken özellikle ilkögretim düzeyindeki çocukların strateji kullanımlarına yönelik yapılan çalısmalar yeterli sayıda degildir. Bu arastırmanın amacı devlet ilkögretim okulu birinci kademe dördüncü sınıf ögrencilerinin ngilizce ögrenirken kullandıkları ögrenme stratejilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalısma stanbul Sisli Mahmut Sevket Pasa lkögretim okulunda yürütülmüstür. Çalısmadaki örneklemi olusturan dördüncü sınıfların haftada 2 saat ngilizce dersi bulunmakta, ilk defa dördüncü sınıfta bir yabancı dil egitimi almaya baslamaktadırlar. Veri toplamak için 60 kız 60 erkek olmak üzere toplam 120 ögrenciye Lan'in (2005), Oxford'un (1990) yetiskinler için hazırladıgı Dil Ögrenme Strateji Ölçegini (Strategy Inventory for Language Learning (SILL)) Tayvanlı çocuklar için uyarladıgı otuz bir soruluk sormaca (Taiwanese Children's SILL) uygulanmıstır. Verileri degerlendirmek için Microsoft Office Excel programından yararlanılmıstır. Çalısmada ögrencilerden veri toplamak için sormacanın dısında on ögrenciye yazdırılan günlüklerden de yararlanılmıstır. Arastırmanın sonucunda devlet ilkögretim okulu birinci kademe dördüncü sınıf ögrencilerinin ngilizce ögrenirken en çok ve en az kullandıkları ögrenme stratejileri ortaya çıkarılmıstır. Buna göre ögrenciler tarafından en çok kullanılan stratejiler Tamamlayıcı, Üst-bilissel ve Duygusal Stratejiler'dir. Yine ögrenciler tarafından en az kullanılan stratejiler Bilissel ve Bellek Stratejileri'dir. Ayrıca, kız ve erkek ögrencilerin strateji tercihlerinde büyük farklılıklar olmadıgı genelde aynı stratejileri kullandıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
There has been an increase in research on language learning strategies in the last three decades. Numerous studies in this field have contributed to both theory and application of language learning strategies. Majority of investigations have focused on adults while studies on young learners are inadequate. The purpose of this study is to investigate the language learning strategies of the fourth grade students in a state primary school while learning English. This study was carried out in Sisli Mahmut Sevket Pasa Primary School. The participants have two hour English classes per week, and this is the first year that they start learning a foreign language. To collect data, Lan?s (2005) thirty one ? item Taiwanese Children?s Strategy Inventory for Language Learning (SILL for Taiwanese Children), which was originally developed by Oxford (1990) was applied to 120 participants, 60 of whom are boys and 60 of whom are girls. Microsoft Office Excel program was used to analyze the data. The other instrument to collect data in this study was the Students? diaries. At the end of the study, the most and least used language learning strategies of the fourth grade students while learning English were identified. Compensation, meta-cognitive and memory strategies were found to be the most frequently used strategies, while the least often used strategies were memory and cognitive strategies. In addition, significant gender difference in strategy use was not identified in the study