Mısırlıların dini inanç ve adetleri(milattan önceki devirler)
The religion and the traditions of the egyptions(the ages before christ)
- Tez No: 205548
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Eski Mısır siyasi tarih içerisinde temelde üç kısma ayrılır; 1) EskiKrallık, 2)Orta Krallık, 3)Yeni Krallık. Siyasi hayat içerisinde dinin ağırlığınıMısır'da görmek mümkündür. Özellikle Firavun adı verilen kendilerine tanrısalbir karakter yüklemişler ya da kendilerini bir tanrıyla özdeşleştirmişlerdir. Dinsadece siyasi hayatta değil toplum içerisinde her alanda kendini fazlasıylagöstermiştir.Mısır'da tanrıların farklı görevleri vardı. En çok tapınım gören tanrı?Ra?dır. Tanrılardan bazıları imparatorluk tanrısı işlevi görür ve Mısır'datoplumun her kesiminde tapılırdı. Çok tanrılı bir din modeline sahip Mısır'daIV. Amonofis döneminde tek tanrılı bir din anlayışı geliştirilmişse de halk budini çok fazla benimsememiş sadece saray ve çevresinde etkili olan bir dinolmuştur.Mısır gelenek, görenek ve adetlerinde de dinin etkisini görmekmümkündür. Mısır'da birçok hayvan kutsal sayılmıştır. Bazı tanrılarınfigürleride çeşitli hayvanlarla özdeşleştirilmiştir. Piramitlerde Mısır tarihiaçısından önemlidir. Kral mezarları olarak planlanan piramitler mimari açıdanolduğu kadar dönemlerinde gücü sembolize etmesi bakımından derinanlamlar taşır. Gize piramitleri bu yönüyle en ünlü piramit grubudur.Helen ve Roma dönemlerinde de Mısır tanrılarının bazıları tapınımgörmeye devam etmiştir. Ancak milattan sonraki dönemde zamanla etkisiniyitiren çok tanrılı inanç sistemi tek tanrılı bir inanç sistemine dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Old Egypt is basicly divided into three parts in polical history: 1. Old Kingdom2. Middle Kingdom 3. New Kingdom. t is possible to see the effects of religion onpolitical life in Egypt. Especially, Egypt Kings named Pharaoh attributed divinecharacters to themselves or identified themselves with a God. Religion proved it?sworth not only in political life but also in every area of society excessively.In Egypt, Gods had different duties. The most worshipped God was `?Ra??.Some of the Gods functioned as Kingdom God and in every area of society they wereworshipped. In Egypt, having a pdytheistic religion type, alt hough a monotheisticreligion type was braught in Amonofis IV. era, society didn?t adopt this religion whichwas effective only in and arcound palace.On the traditions and customs of Egypt, it is possible to see the effect ofreligion. In Egypt, many animals were suppased to be haly. The figures of sameGods were identified with animals. Also, pyramids are important in terms of Egypthistory. Pyramids, planned as king graves, have some deep meanings asaarchitectural and symbolic power. In this respect, Gize pyramids are the most famouspyramids group.In Helen and Roma Eras, some of the Egypt. Gods continued to bewoshipped. Howeuer, A.D., this polytheistic belief system has tumed into amonotheistic belief system in time.