İdari işlemin gerekçelendirilmesi
Justification of the administrative act
- Tez No: 205549
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsan haklarına dayanan, bu hakları koruyucu adil bir hukuk düzenikuran ve bunu devam ettirmekle kendini yükümlü sayan, bütün eylem veişlemleri yargı denetimine tabi olan ve toplumda yaşayan bireyleri hukuksalgüvence altına alan hukuk devletinin olmazsa olmazı olarak kabul edilmesigerekli olan idari işlemde gerekçe yükümlülüğü gösterilmesi zorunluluğu buçalışmada incelenmektedir.Bu çalışmada öncelikle gerekçe yükümlülüğü kavramı üzerindedurulmuş olup; dayanakları olan hukuksal ilkelerden bahsedilerek kapsamıincelenmiştir. Bazı ülkelerdeki idari işlemde gerekçe yükümlülüğü mukayeseliolarak incelenmiş daha sonra da Türk hukukunda gerekçe göstermeyükümlülüğüne değinilmiştir. Son olarak da mevzuatımızda idari işlemdegerekçe gösterme zorunluluğu getiren bazı özel düzenlemelerdenbahsedilerek yargı kararları ışığında konu incelenmiştir.İdari işlemlerin gerekçelendirilmesi ilkesi hukukun genel bir ilkesiolmaya aday bir kavramdır. Zira bireyin güvenliğinin idari işlemin yapılışsürecinde sağlanması hukuk devleti ilkesinin en önemli hedeflerindendir.Usul kurallarının mevzuatımızda dağınık bir şekilde yer alması veülkemizde genel bir idari usul kanununun bulunmayışı idarenin keyfidavranışlarda bulunmasına neden olabilmekte; bu durum da vatandaşınhukuki güvenceden yoksun duruma düşmesine neden olabilmektedir. Bunedenle bireyin korunmasının idari işlemin yapılış sürecinde hukuki güvencealtına alınması gerekli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This article will study the obligation of filing statement of grounds inadministrative process, which has to be viewed as a requirement for a rule oflaw where the legal system is based on protecting basic human rights, aimsat preserving the justice between the citizens, and where all legal acts anddecisions are under juridical control.First, this article examines the obligation of filing statement of groundsby elaborating the concept with reference to supporting legal norms. Then acomparative study on the use of obligation of filing statement of grounds inother countries' legal systems is performed, as well as in Turkish legal code.Finally, the issue is further scrutinized under the light of legal decisions withreferences made to special arrangements in Turkish legal code which obligesfiling statement of groundsPresenting statement of grounds for administrative acts and processesis a concept that has a potential for becoming a part of the law since it is thepurpose of the rule of law to preserve the rights and security of individualsduring any administrative process.It is common in our country that the administration may take self-contradicting decisions in the absence of a general administrative procedureslaw, considering the fact that the procedural rules that exist in the legalsystem are not organized, that causes lack of legal assurance for citizens.So, the protection of the individual under legal assurance is indispensableduring administrative processes.