1980-2005 dönemi yabancı sermayenin büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
Foreign capital's to economic growth from 1980 to 2005 period of time: For instance Turkey
  1. Tez No: 205551
  2. Yazar: HAYRETTİN KESGİNGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını gerçekleştiren çok uluslu şirketlerülkelerin ticaret, sermaye birikimi ve ekonomik büyümesi üzerinde artan önemlirollerinden dolayı son yıllarda daha fazla ilgi toplar hale gelmişlerdir.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişini etkileyen en önemlifaktörler ekonomik ve siyasal istikrarsızlıktır. Ekonomik istikrarsızlık içerisindeenflasyon, dış ticaret açığı, dış borç, piyasalardaki belirsizlik kendini gösterirken,siyasi belirsizlikte ise sürekli değişen hükümetler ve askeri darbeler önemli roloynamaktadır.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerine etkisininolup olmadığı hakkında Dünya ekonomisinde birçok ampirik çalışmalar bulunmasınakarşın Türkiye'de bu konuda fazla ampirik çalışma yoktur.Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 1980-2005 döneminde gerçekleştirilendoğrudan yabancı sermaye yatırımlarıyla ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin olupolmadığını Granger nedensellik testi yardımıyla araştırmaktır.Bulunan sonuçlar ise; iki çeyrek yıl (altı ay) gecikme ile yabancı sermayeyatırımlarının gayrisafi yurtiçi hasılanın Granger nedeni olduğunu, bu nedensellikilişkisinin 3 çeyrek yılda (dokuz ay) zayıfladığını, bir yıl sonra da ortadan kalktığınıgöstermektedir. Ayrıca, gayrisafi yurt içi hasılanın yabancı sermaye yatırımlarınınGranger nedeni olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transnational corporations that establish the foreign direct investment arebecoming more attractive day by day because of their important increasing roles oncountries? trade, capital collection and economic growth.The important factors that affect the entrance of foreign direct investment tothe country are economical and political instability. Within economical instabilityinflation, foreign trade debit, ambiguity in the markets are noticeable. In politicalinstability, continuously changing governments and military impacts play importantroles.Although there are many empirical studies in the World on whether foreigndirect investments have affects on the economic growth or not, there are not suchempirical studies in Turkey concerning that topic.The purpose of this study is to research whether there is a relationshipbetween foreign direct investments organized within the years 1980-2005 andeconomical growth by the help of Granger causality test.Results of this study show that; with a three quarter a year (six months) delay,foreign direct investments are the cause of Granger cause of GDP, this causerelationship weakens in three quarter a year (nine months), and discontinued in ayear. Moreover, it is found that GDP is not the Granger cause of foreign investments.