Türk kamu yönetiminde performans değerlendirme ve performansa dayalı ücret sistemi
Performance assessment in the Turkish public administration and payment system based on performance
- Tez No: 205552
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Performans değerlendirmesi, kişinin yeteneklerini, potansiyelini, işalışkanlıklarını, davranışlarını ve benzeri niteliklerini belirlemeye yöneliksistematik bir ölçmedir. Bir başka deyişle değerlendirme, personelin iştekiperformansı, başarılılığı veya başarısızlığı hakkında bir yargıya varmaişlemidir.Kamu kesiminde performans değerlendirmesi ise başarılı ve başarısızpersoneli birbirinden ayırmak, personelin eğitim ihtiyaçlarını tespit etmekve iş performansını artırmak amaçlarıyla kullanılan yönetsel bir araçtır.Ülkemizde yeni bir değerlendirme sistemi tasarlamadan önce yapılmasıgereken, değerleyici veya değerlenen tüm personelin, değerlendirmeişleminin sanılandan daha önemli bir idari faaliyet olduğuna inanmalarınınsağlanmasıdır. Özellikle değerlendirici durumundaki amirlerin, performansdeğerlendirmesinin personel faaliyetlerinin düzenlenmesi ve örgüt verimliliğiyönünden, oldukça etkili yönetsel bir araç olduğuna inanmaları gerekmektedir.Bu genel düşünceden hareketle, çalışma üç ana bölüm şeklindeplanlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Performans değerlendirmeninönemine, yararlarına ve başarısına; ikinci bölümde, performans ölçümü veölçüm göstergeleri ve performans değerlendirme yöntemlerine değinilmiştir.Üçüncü bölümde, kamu yönetiminde ücret sistemi ve ücret yöntemlerinedeğinildikten sonra, Türk Kamu Yönetiminde performansa dayalı ücretuygulamaları, değerlendirilmesi ve değerlendirme sistemine ilişkin eleştiri veönerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Performance Appraisal Process is a systematicmeasurement that aims to identify the capability of individuals and theirpotential, working habits, behaviors, and similar qualifications. In another wayevaluation is a judgment process of performance of the personnel in thework, and of its success or failure.Evaluation of the performance Appraisal Process in the public sector isa managerial tool used to separate successful and unsuccessful personnel,to identify training needs of the personnel, and to increase their workingperformance.Before planning a new evaluation system for our country there is needto believe that the evaluation act is more important than supposed for all thepersonnel, evaluating and being evaluated. Especially the supervisors thatare in the position of evaluating must believe that evaluation of the personnelis highly effective administration tool as regard of arranging the personnelactivity and the productivity of organization.According to the this general idea: the Project is planned in three mainparts.It is touched on, the importance, benefits and accomplishments ofapprasial of the performance at first part; measuring performance andperformance signs and evaluation methods of performance at second part.At third part; after touching on pay system of public management andpay methods, it has been mentioned aplications, evaluations, critics andproposal of performance related pay system of Turkish Public Management.